Niezwykły wynalazek: sztuczne kobiece łono. Komu może służyć najlepiej?

Choć brzmi to, jak Matrix, już wkrótce może być możliwe skuteczne ratowanie dzieci urodzonych przed 24. tygodniem ciąży.

wcześniaki

W ciągu ostatniej dekady naukowcy inkubowali przedwcześnie urodzone jagnięta w czymś, co można nazwać sztucznym łonem. Naukowcy wierzą, że tę metodę będzie można wkrótce zastosować także u ludzi. Taka metoda może być szansą na przeżycie dla dzieci, które urodziły się z bardzo niską masą urodzeniową lub przed 24 tygodniem ciąży. Zdaniem lekarzy do przeżycia zdolne są dzieci urodzone po 24 tygodniu ciąży, wówczas ich szanse przeżycia wahają się miedzy 50 a 80%. Mniejszym dzieciom daje się zaledwie 10-35%.

Poznaj małych wielkich wojowników, którzy zaprzeczyli wszelkim statystykom >>>

Jak donosi magazyn OZY.com naukowcy z Uniwersytetu Michigan oraz Uniwersytetu Pennsylvania wraz z naukowcami z Japonii i Australii podjęli pierwsze kroki w celu odtworzenia środowiska, w jakim przebywa dziecko w macicy. Opublikowali oni dowody na to, że sztuczne łożysko jest w stanie wydłużyć życie płodu w tym środowisku przez kilka tygodni.

Głównym problemem w przypadku wcześniaków jest kwestia rozwoju płuc. Ironiczne obecne metody leczenia używane w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych mogą niszczyć ich płuca. "Doskonałe" sztuczne łono pozwoliłoby dziecku dojrzeć do 26 lub 27 tygodnia, czyli do wieku, kiedy takie ryzyko jest już minimalne.

Sceptycy uważają, że nie da się tego zastosować w przypadku ludzi lub tylko nieznacznie ta metoda zwiększy szanse an przeżycie dzieci urodzonych przedwcześnie. Jednak jak twierdzi dr George Mychaliska, jedna z autorek badania, właśnie jagnięta zostały wybrane do badań, gdyż ich płuca rozwijają się bardzo podobnie do ludzkich. Ze względów etycznych płody były "podtrzymywane" w sztucznym łonie jedynie przez 14 dni, a nie dlatego, że nie było efektów. Choć badania były prowadzone na jagniętach, zdaniem dr Mychaliskiej ta technologia może być dostępna dla ludzi w ciągu najbliższych 5 lat.

Choć rozwiązanie brzmi jak z Matrixa na pewno dałoby nadzieję rodzicom, których dzieci nie mogą pozostać w łonie mamy.

db

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mama
2017-04-12 10:39:06

Wspaniałe wieści! !!!!!!!! Nobel dla naukowców

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-04-11 11:59:28

"naukowcy inkubowali", "Ironiczne obecne metody leczenia" - wypadałoby przeczytać artykuł przed opublikowaniem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz