Tyreotoksykoza ciążowa, czyli nadczynność tarczycy w ciąży

Problemy z tarczycą należą do najważniejszych chorób tego stulecia. Czy ciężarne mają szczególny powód do niepokoju?

tarczyca3

Nadczynność tarczycy, inaczej tyreotoksykoza, jest stosunkowo częstą patologią endokrynologiczną wśród ciężarnych. Tyreotoksykoza ciążowa polega na zwiększonym stężeniu hormonów produkowanych przez tarczycę: tyroksyny i trójjodotyroniny.

Nadczynność tarczycy w ciąży – co to jest?

Tyreotoksykoza ciążowa, czyli nadczynność tarczycy w ciąży jest powodem do niepokoju, ponieważ ma negatywny wpływ nie tylko na organizm matki, lecz także na dziecko. Nieprawidłowa gospodarka hormonalna może wpłynąć negatywnie nie tylko okres ciąży, lecz także porodu, gdzie najgroźniejszym stanem jest przełom tarczycowy. Istnieje też szansa, że dziecko w przyszłości nie będzie rozwijało się prawidłowo, jeśli matka cierpiała na nadczynność tarczycy w ciąży.

Nadczynność tarczycy w ciąży – czy to niebezpieczne dla dziecka?

Zdrowy układ hormonalny jest niezwykle istotny z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu. W pierwszym trymestrze ciąży tyroksyna matki jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Dopiero około 20-25 tygodnia ciąży funkcję tą przejmuje tarczyca płodu, do tej pory zdrowa tarczyca matki jest jedynym gwarantem prawidłowego rozwoju dziecka.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz