Ten owoc prawie zabił jej dziecko! Kobiety w ciąży powinny na niego uważać

W ciąży trzeba szczególnie być ostrożnym robiąc zakupy.

dieta w ciąży

Mówi się wiele tym, by dieta kobiety w ciąży była zdrowa i urozmaicona, nie może w niej oczywiście zabraknąć warzyw i owoców.

Jak w naturalny sposób zadbać o odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych w ciąży >>>

35-letnia Amelia Liddy-Sudbury nie zastanawiała się dwa razy nad zakupem tego owocu. Miała ochotę na melon i kupiła kantalupę. Owoc ten pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki i środkowej Azji. Miąższ kantalupy jest żółtopomarańczowy, bardzo słodki i aromatyczny. Po zjedzeniu owocu kobieta się źle poczuła i trafiła do szpitala. Okazało się, że doszło do zakażenia pałeczkami Listeria monocytogenes.

- To cud, że ja i moje dziecko żyjemy. Zazwyczaj listerioza oznacza śmierć dziecka - wspomina Amelia.

Kobieta jest pewna, że zaraziła się właśnie przez spożycie kantalupy. 2011 roku kantalupa był źródłem epidemii w USA. Zanieczyszczone bakteriami owoce, hodowane na jednej z farm w stanie Kolorado. W sumie zachorowało 116 osób z 25 stanów (23 osoby zmarły).

Amelia miała wiele szczęścia. W wyniku zakażenia pałeczką Listerii statystycznie umiera jedno na 5 nienarodzonych dzieci. Zarówno w Nowej Południowej Walii, skąd pochodzi Amelia, jak i całej Australii w ostatnim półroczu odnotowano więcej podobnych przypadków.

Choć do zakażenia bakterią Listerii doszło na drugiej półkuli, warto przemyśleć starannie listę zakupów, jeśli jesteś w ciąży. Bakterie Listerii znajdują się w rozmaitych produktach żywnościowych, w tym na wędlinach, mięsie wędzonym na zimno, surowych rybach, lodach włoskich, miękkich serach i niepasteryzowanym mleku. Warto wiedzieć, że bakterie mogą się także znajdować w ciętych owocach, które są sprzedawane w kawałkach, czy w gotowych mieszankach sałat.

Choć przypadki listeriozy są rzadkie, warto dmuchać na zimne. Mięso należy zawsze poddawać obróbce termicznej, a warzywa i owoce myć. Mama w ciąży powinna także unikać fast foodów i kiepskich restauracji. Staraj się posiłki przygotowywać własnoręcznie ze świeżych produktów. Zawsze myj ręce i utrzymuj czystość w kuchni.

Objawy listeriozy

Listerioza może spowodować wcześniactwo, poronienia i wady rozwojowe u dziecka. Do objawów listeriozy u dorosłych zalicza się gorączkę, ból mięśni, dreszcze, niekiedy biegunkę i nudności, a w późniejszych stadiach poważne bóle głowy i sztywność karku.

W przypadku każdego z objawów, który choć trochę cię niepokoi, nie zwlekaj, zawsze udaj się do lekarza, by uniknąć powikłań, jakie poważna choroba może wywołać u mającego się narodzić dziecka.

db

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz