Test z krwi, który pomaga przewidzieć przedwczesny poród!

Badania nad tym testem trwały bardzo długo. Było jednak warto!

ciąża

Prawie 9% wszystkich porodów rozpoczyna się za wcześnie, często o prawie 3 tygodnie za wcześnie. Przedwczesny poród może niekorzystnie wpływać na zdrowie Maluszka, m.in. między innymi może powodować problemy z płucami, nerkami a nawet krwotoki wewnętrzne i różnego rodzaju infekcje. Nad zniwelowaniem liczby przedwczesnych porodów trwają prace od bardzo dawna. Właśnie pojawiło się światełko w tunelu w postaci nowego badania krwi - które wciąż jest eksperymentalne i nie jest jeszcze dostępne dla osób poza laboratorium badawczym. Znamy jednak zarys całego projektu.

Naukowcy twierdzą, że taki rodzaj badania krwi może pomóc w określeniu dokładnego wieku ciążowego. Obecnie wiek ciążowy jest obliczany w pierwszym trymestrze za pomocą ultradźwięków, co nie zawsze przekłada się na dokładną datę narodzin. Oba testy wykorzystują wolny od komórek kwas rybonukleinowy RNA (cfRNA), który jest fragmentem materiału genetycznego uwalnianego przez komórki, podczas aktywności genów. Pływają one w krwioobiegu matki i można je wykryć na podstawie badań krwi.

Podczas testów Naukowcy przeanalizowali aż 20 000 genów, aby znaleźć i wyodrębnić tylko te, które były aktywne podczas ciąży i porodu. Badanie ultrasonograficzne ma wskaźnik dokładności 48% podczas określania przewidywanego terminu porodu, z ewnetualnym dwutygodniowym marginesem błędu. Często jednak dwa tygodnie błędu zmieniają się w 3 tygodnie, a nawet 5. Nowe badanie ma być dokładniejsze nawet o dodatkowe 45%. Dodatkowo test z krwi ma być dużo tańszy od ultradźwięków.

"Przedwczesny poród jest główną przyczyną śmierci noworodków. Jest to ogromny problem dzisiejszej medycyny" - mówił mediom Quake, który jest głównym przedstawicielem badań. Wszyscy pokładają ogromne nadzieje w nowych badaniach. Dzięki nim lekarz ma szansę opóźnić poród, chociaż o kilka dodatkowych dni. Pod warunkiem, że dowie się o zagrożeniu przedwczesnym porodem jeszcze w początkowym okresie ciąży. "Chcielibyśmy, aby nasze badanie uratowało chociaż kilka istnień ludzkich, to jest naprawdę dla nas najważniejsze" - powiedział Quake. "Zanim do tego dojdzie, czeka nas jeszcze wiele pracy, ale jesteśmy tym bardzo podekscytowani."

Badanie zostało sfinansowane przez March of Dimes i inne źródła non-profit. Jednocześnie Quake wraz ze współpracownikami złożyli wniosek o patent na test.

 

AK

Źródło: buzzfeed.com

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz