Trądzik w ciąży

Cera w ciąży ulega poprawie i wygładzeniu, ale niestety nie u wszystkich przyszłych mam. Wiele kobiet właśnie w tym czasie odczuwa nasilenie trądziku lub zmaga się z nim po raz pierwszy w życiu.

cera

Zmiany hormonalne

Nadmiar progesteronu zaburza pracę gruczołów łojotokowych i prawdopodobnie jest odpowiedzialny za trądzik w ciąży. Inną przyczyną może być podwyższony poziom prolaktyny. Kiedy trądzik znika? Nie ma reguły, ani na jego pojawienie się, ani na znikanie. U jednych kobiet trądzik przemija tuż po porodzie, a u innych utrzymuje się przynajmniej do końca karmienia piersią. Nie każda ropna zmiana skórna na twarzy to od razu trądzik, jeśli masz podejrzenia, potwierdź je u dermatologa.

Leczenie trądziku

Wiele mam czuje się bezradnych wobec trądziku w ciąży: „Ja teraz jestem w pierwszej ciąży i tak jak nigdy nie miałam problemów z trądzikiem, tak teraz mam na dekolcie twarzy i górnej części pleców, wzdłuż kręgosłupa. Dla ciąży mogę się poświęcić, ale mam nadzieje że wrócę do mojej wcześniejszej kondycji skóry i nie wiem, czy mam teraz coś z tym robić (prócz oczywiście odpowiedniej higieny), myć specjalnymi płynami antytrądzikowym czy po prostu przeczekać?”.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz