Czy warto brać tran w ciąży? Nowe wyniki badań

Od dawna podejrzewano związek między spożywaniem kwasów omega-3 przez ciężarne a występowaniem astmy u dzieci.

tran w ciąży

Tran przede wszystkim działa wzmacniająco na organizm, podnosi odporność. Tran obniża poziom złego cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko miażdżycy. Dzięki niemu wapń i fosfor lepiej są przyswajane, a to wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie. Zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów: piersi, jelit, jajników. Łagodzi symptomy astmy oraz niektórych chorób dermatologicznych jak łuszczyca, AZS. Pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Tran zawiera witaminę A i D – zapobiega stanom zapalnym spojówek i rogówki, suchości skóry i błon śluzowych. Wzmacnia układ nerwowy i hormonalny. Zalet jest niemało i przyjmowanie tranu w każdym wieku na swoje plusy. A co z ciężarnymi?

Badania opublikowane w grudniowym "New England Journal of Medicine" rzucają nowe światło na ten temat. Badacze odkryli, że ryzyko wystąpienia astmy u dziecka było o prawie jedną trzecią mniejszą u dzieci kobiet, które suplementowały kwasy omega-3 w ciąży. Autor badania Hans Bisgaard twierdzi, że już od dawna podejrzewano związek między spożywaniem kwasów omega-3 a występowaniem astmy. Jednak dopiero to badanie ostatecznie pokazuje związek.

Badanie objęło 700 ciężarnych kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Kobiety przyjmowały tran lub placebo. Jak się okazało mamusie, które przyjmowały tran, zmniejszyły ryzyko wystąpienia astmy u swoich dzieci aż o 31%.

- W ostatnich dziesięcioleciach w krajach zachodnich liczba chorych na astmę, wzrosła aż dwukrotnie - mówi profesor Bisgaad - Mamy teraz środek prewencyjny, który pomoże nam obniżyć liczbę zachorowań.

Dr Bastin Seidel z Royal Australian College of General Practitioners (RACGP) i dyrektor Narodowej Rady ds. Astmy w Australii mówi, że jeszcze zbyt wcześnie, by wyniki badań przekładać na zalecenia dla ciężarnych. Trzeba będzie poczekać na wyniki kolejnych badań.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Aga
2017-04-29 15:01:50

W ciąży najważniejsze jest zdrowe odżywianie oraz picie zdrowej wody. My dla siebie i dla dzieci założyliśmy na ujęciu wody filtr do wody aby mieć zdrową wodę w domu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz