Umowa o pracę a prawa przyszłej mamy

Dowiedz się, co mówią przepisy. Zawiłości kodeksu pracy tłumaczy nam adwokat.

ciężarna

Umowa o pracę – wiele kobiet stara się właśnie o taką formę zatrudnienia, gdyż jest ona synonimem stabilizacji zawodowej. Stabilizacja taka jest bardzo ważna szczególnie, gdy w bliższej lub dalszej perspektywie bierzemy pod uwagę założenie rodziny. Jednak dość często długofalowe plany rozmijają się z codzienną, zaskakującą rzeczywistością. Gdy sprawy nie idą po naszej myśli, warto znać swoje prawa.

Ciąża a umowa na czas określony

Pracodawcy zazwyczaj zatrudniają pracownika na próbny okres trzech miesięcy, by przedłużyć następnie umowę bezterminowo, co zapewnia na starcie miesięczny okres wypowiedzenia, a po upływie pół roku - trzy miesiące. Niektóre firmy korzystają jednak z możliwości podpisania umowy na okres kilku lat, a w takiej sytuacji można uwzględnić dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Warto przyjrzeć się sytuacji kobiety, która zaszła w ciążę pod koniec uzgodnionego okresu. - Jeżeli w dniu, w którym ma zakończyć się umowa o pracę na czas określony, ciąża trwa już ponad trzy miesiące (liczone tygodniami), współpraca zostanie przedłużona do dnia porodu, po czym pracownica nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego na zasadach ogólnych.tłumaczy wrocławski adwokat Jerzy Chojka. Jeżeli jednak w dniu rozwiązania umowy przyszła mama będzie jeszcze w trakcie pierwszego trymestru, porozumienie ulegnie rozwiązaniu i nie będzie stanowić podstawy wypłacenia świadczeń macierzyńskich.

Komentarze (5)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

agnieszka
2015-02-05 13:31:58

re: Umowa o pracę a prawa przyszłej mamy

hej mam pytanie jetem w ciazy zaniam dowiedziłam sie dostałam wypowiedzenie z parcya byłam na umowie zlecienie słyszłam ze pracodawca powinien mnie zatrudnich chociaz do porodu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Manuell
2015-02-05 13:00:30

re: Umowa o pracę a prawa przyszłej mamy

Mam umowę zlecenie podpisana na rok (ze wszystkimi swiadczeniami) . Jeżeli zaszłabym w tym okresie w ciążę i np poszlabym na zwolnienie po 3 miesiacu ciąży to umowa automatycznie mi się przedłuży jeżeli skończy mi się przed porodem ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
sandra
2015-02-04 16:53:03

re: Umowa o pracę a prawa przyszłej mamy

mam termin porodu na 11 czerwca u umowa o prace konczy mi się 31 sierpnia co dalej jak to bedzie z macierzyńskim

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ann
2015-02-04 21:14:35

Jesli ma Pani umowę do końca sierpnia to umowa przedłuża się automatycznie jako urlop macierzyński a potem rodzicielski. Czyli od dnia porodu na rok. Gdyby skończyła się przed porodem to pracodawca mógłby ją rozwiązać ( nie przedłużyć).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
madzia
2015-02-04 16:49:16

re: Umowa o pracę a prawa przyszłej mamy

Pracowalam w firmie 4 lata rok umowa smieciowa potem jedna na rok i kolejna na dwa na tej drugiej wzielam ślub i zaszlam w ciążę w 5 miesiącu poszlam na zwolnienie ze względu na stres i możliwość poronienia niestety jak przyszlam przed końcem umowy uslyszalam ze za dlugo na zwolnieniu bylam no i ze roczny macierzyński wzielam a to straty dla firmy są i że umowy mi nie przedluza bo teraz musialaby juz być stala:/ no niestety w Polsce kobieta mająca dziecko to juz nie jest dobry pra ... cownik :( prace jakąś znajdę ale to jak zostalam potraktowana pokazuje jakie są realia:/ Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz