VLOG - Cud ciąży w wieku dojrzałym: Emocje w ciąży - od euforii do depresji

Ciąża to okres radości i nadziei, a z drugiej strony rozchwianie emocjonalne, irytacja, problemy ze snem – znacie to?

vlog

Na „zdrowy rozum”, uzasadnione jest powszechne przekonanie, że kobieta w ciąży non stop promienieje. Uczucie permanentnego szczęcie podsycają myśli o tym, że zostanie matką. Wszyscy wokół gratulują i rozpieszczają. Ciąża to okres radości i nadziei. Tymczasem jaka bywa rzeczywistość wiedzą o tym niektóre z nas. Bo gdzie tu „zdrowy rozum”? :) Odleciał on wraz z wynikiem testu ciążowego. Ciąża to czas wielu niepokojów o zdrowie dziecka, lęków na myśl o bólu, zmian na ciele i skrajnych nastrojów, powodowanych burzą hormonalną. Rozchwianie emocjonalne, irytacja, problemy ze snem – znacie to?

Zacznijmy od emocji, które przeważają czyli od nastrojów pozytywnych. W poczuciu wielkiej radości dziękujemy – Opatrzności, Bogu, losowi – za dar nowego życia, który nosimy pod sercem i który sprawia, że zaczynamy patrzeć na świat innymi oczami. Napełnia nas czułość i pogłębia się więź z partnerem. Kobieta staje się szczęśliwa z tego powodu, że jest kobietą i że wkrótce zostanie matką!

Odczuwamy pierwsze ruchy dziecka, zaczynamy rozumieć, czym jest cudowny kontakt z nim, gdy rozmawiamy z brzuszkiem. Jesteśmy już rodziną! Wyobrażamy sobie, do kogo dziecko będzie podobne, jakie będzie miało rysy twarzy, kolor oczu, włosy...; jakie piękne będzie życie razem - wspólne zabawy, spacery, podróże..., wspólne poznawanie świata, rozmowy, śmiech, nauka, czytanie książek, słuchanie muzyki...

Już na etapie wczesnej ciąży dziecko reaguje na bodźce. Możemy to zauważyć i cieszyć się z każdego poruszenia w naszym brzuchu. Obserwowanie dziecka pod skórą matki to wspaniała zabawa także dla najbliższych. Nasza miłość z miesiąca na miesiąc wzrasta w oczekiwaniu na przyjście małej, słodkiej istotki.

Jednak prócz poczucia radości, szczęścia, a nawet euforii, miewamy też nastroje, które zupełnie nie pasują do naszej – pozazdroszczenia przecież godnej – sytuacji.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz