VLOG - `Cud ciąży w wieku dojrzałym`: Wpływ muzyki na maluszka

`Każda istota jest wrażliwa na odbiór dźwięków. Nawet mały człowieczek, mieszkający w łonie matki!` - Justyna Reczeniedi pisze o wpływie muzyki na rozwój dziecka.

vlog

Na początku jest... muzyka, bowiem dziecko najpierw poznaje świat poprzez ucho (słyszy już od piątego miesiąca), a dopiero potem może ten świat zobaczyć. Jak duży jest wpływ dźwięków na nasze potomstwo dowodzi nie tylko wiele współczesnych teorii, ale też pradawnych nauk. Mówi nam o tym także praktyka lekarska, a także doświadczenie wielu mam, zajmujących się dziś dziedziną muzyki.

Przekonanie o działaniu dźwięków i ich wpływie na człowieka znane jest od tysięcy lat. Muzykoterapia sięga czasów plemiennych, kiedy to leczono choroby śpiewem, grą na instrumentach, tańcem. W filozofii wschodu (np. wg medycyny tybetańskiej) człowiek powstał z dźwięku, a więc jest dźwiękiem. Zarówno światło jak i dźwięk są najbardziej uporządkowanymi formami w przyrodzie. Docierają do każdej naszej komórki, pobudzając ją do wibracji – naturalnie również w wieku prenatalnym. A więc dźwięk to subtelne drgania, fale, które oddziałują na każdego z nas od najmłodszych lat. Muzyka jest katalizatorem emocji, tworzy w nas harmonię, którą może zakłócić codzienny stres, co z kolei prowadzi do chorób. Ale i na to jest rada. Bo jak napisał Novalis w XVIII wieku: „Każda choroba jest problemem muzycznym, który można uleczyć muzyką”.

Jakie jeszcze walory niesie z sobą muzyka?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz