Gdy jedno z bliźniąt obumiera w trakcie ciąży...

Zespół znikającego bliźniaka pojawia się nawet u około 30 proc. ciąż bliźniaczych.

ciąża mnoga

Zespół znikającego bliźniaka w skrócie VTS (vanishing twin syndrome) specjaliści szacują, że pojawia się nawet, w co trzeciej bliźniaczej ciąży. Mimo to, wiele osób nawet nie słyszało o tym, że jedno z bliźniąt może... zniknąć.

VTS uważa się za powikłanie ciąży wielopłodowej, polegające na obumarciu jednego z płodów w pierwszym trymestrze ciąży (zwykle między 5. a 9. tygodniem, czyli w okresie embrionalnym). Taki płód ulega naturalnemu wchłonięciu przez organizm matki lub przez drugi płód. Kobieta może nawet nie mieć nawet świadomości, że była w ciąży bliźniaczej, bo najczęściej VTS nie ma żadnego wpływu na matkę czy drugie dziecko. Teraz gdy kobiety wykonują badania częściej i wcześniej, mogą usłyszeć już na pierwszym USG, że lekarz widzi dwa pęcherzyki, a kolejne badania nie potwierdzają ciąży bliźniaczej.

Objawy i powikłania zespołu znikającego bliźniaka

Zespół znikającego bliźniaka można zaobserwować, jeśli matka wykonała USG we wczesnej ciąży. Jeśli początkowo były widoczne były dwa pęcherzyki ciążowe, z czasem jeden rośnie, a drugi maleje, by w końcu całkowicie zniknąć. VTS można także zaobserwować w wynikach badan krwi. Jeśli ciężarna miała badane poziomy hormonów ich nagły spadek może oznaczać obumarcie jednego z płodów.

Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli do wchłonięcia jednego z płodów doszło w pierwszym trymestrze, kobieta może tego nawet nie odczuć. W niektórych przypadkach może wystąpić lekkie plamienie, czy delikatne skurcze macicy. Zazwyczaj nie ma potrzeby, by taką ciężarną obejmować szczególną opieką. Jeśli do śmieci bliźniaka doszło w drugim lub trzecim trymestrze, wzrasta ryzyko wystąpienia porażenia mózgowego u drugiego z dzieci. W zaawansowanej ciąży może wystąpić także krwawienie wewnątrz maciczne, które może doprowadzić do obumarcia płodu i poronienia.

Przyczyny zespołu znikającego bliźniaka

Przyczyny często nie są znane. Czasem mogą to być nieprawidłowości chromosomalne, przyczyną może być także nieprawidłowa implantacja łożyska w macicy czy anomalia przyczepu pępowiny. Czasem jeden z płodów, ten silniejszy zabiera słabszemu (potencjalnie z wadami) środki odżywcze, wymuszając jednocześnie jego śmierć. Niestety VTS nie da się zapobiec. Niektóre kobiety, które doświadczyły VTS mogą potrzebować po porodzie potrzeby psychologa. Ryzyko syndromu znikającego płodu w późniejszych tygodniach ciąży jest większe u mam, które mają ponad 40 lat lub u tych, które leczyły się na niepłodność.

Czytaj też: Co zwiększa szansę na poczęcie bliźniąt? >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz