W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

Dzisiaj nikogo nie dziwią ani 12-letnie, ani 45-letnie matki. Świat idzie do przodu, nasze poglądy też, ale niektóre dylematy wciąż pozostają takie same – kiedy jest najlepszy czas na dziecko?

ciąża

Dzisiaj nikogo nie dziwią ani 12-letnie, ani 45-letnie matki. Świat idzie do przodu, nasze poglądy też, ale niektóre dylematy wciąż pozostają takie same – kiedy jest najlepszy czas na dziecko? 

Według lekarzy, z biologicznego punktu widzenia, idealnym momentem na ciążę i urodzenie dziecka powinien być wiek 20 - 25 lat. Wtedy płodność kobiety jest w szczytowej formie, a ryzyko poronień i przedwczesnego porodu – znikome. Jak podkreślają psychologowie, nie tylko zegar biologiczny powinien wpływać na decyzję o zajściu w ciążę, ale również czynniki psychologiczno-społeczne, takie jak dojrzałość emocjonalna przyszłej matki, wykształcenie rodziców oraz ogólny poziom życia.

Statystyki podają, że z urodzeniem dziecka najdłużej zwlekają kobiety po studiach i z dużych miast. Ich ciąża jest w pełni świadomą, przemyślaną oraz uzgodnioną z partnerem decyzją, nieburzącą dotychczasowego życia. Dzięki temu, oferują one swoim maluchom spokojne dzieciństwo i bezpieczeństwo materialne, bez którego przecież trudno o wychowanie na najwyższym poziomie. Ponadto, matki w wieku 30 - 35 lat mają już za sobą zarówno okres młodzieńczego buntu, jak i czas żmudnej wspinaczki po szczeblach kariery, a to sprzyja stabilizacji i pełnemu oddaniu się wychowaniu malucha.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Renata
2014-01-01 13:53:01

re: W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

Nie ma idealnego wieku, dla każdej kobiety będzie to inny czas. Urodziłam synka mając 31 lata, 6 lata po ślubie. Oboje mamy pracę, mieszkanie, stać nas na posiadanie nawet 4 dzieci jednak los chciał tak, że będziemy mieć tylko jedną córeczkę. Bardzo żałuję, że starań nie rozpoczęliśmy wcześniej, jednak wychodziliśmy z założenia - jak wielu rodziców - najpierw odłożymy pieniądze, urządzimy mieszkanie tak jak chcemy, pojedziemy na wakacje, nacieszymy się sobą. Gdyby ... śmy starania rozpoczęli wcześniej, może mielibyśmy teraz gromadkę dzieci, a tak przedwcześnie skończyły mi się jajeczka. KOCHANE MAMY! Nie czekajcie na ostatnią chwilę! Znam wiele kobiet, które na pierwszym miejscu stawaiły karierę, a o dziecku myślały dopiero po 30. Połowa z nich nie będzie mieć już dzieci, ba, nawet nie ma z kim. Kilka kobiet stało się szczęśliwymi matkami, a reszta? Nie mają energii na pieluchy, spacery, żałują, że nie zdecydowały się na macierzyństwo kilka lat wcześniej. TAK, dziecku trzeba zapewnić byt, ale nie oszukujmy się, pieniądze szczęścia nie dają, dla dziecka ważniejsza jest nasza miłość, a nie to, że dostanie od nas bajerancki pokój, czy zabawkę za kilkaset złotych. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz