Ważny przed ciążą i w ciąży. Co daje kwas foliowy?

Aż co druga kobieta ma problemy z przyswajaniem folianów.

Co daje kwas foliowy?

Kwas foliowy jest niezbędny do powstania i wzrostu rozwijającego się płodu. Szczególnie istotny jest moment kształtowania się tzw. cewy nerwowej, z której rozwija się mózg i rdzeń kręgowy dziecka, czyli okres między 2 i 4 tygodniem ciąży. Lekarze specjaliści zalecają, by już na etapie planowania ciąży zadbać o zbilansowaną dietę i zwrócić uwagę na te produkty, które są bogate w witaminy z grupy B.

Gdzie można znaleźć kwas foliowy?

Zawierają go m.in. zielone warzywa jak szparagi, szpinak, brukselka, sałata, bój, jarmuż, a także papryka, kalafior, otręby pszenne, pełne ziarna zbóż, jajka i drożdże.

Warto wiedzieć, że zdrowy jadłospis przyszłej mamy jest czymś niezbędnym, jednak nie daje gwarancji optymalnego uzupełnienia zapotrzebowania. Niestety u połowy kobiet efektywność metabolizmu kwasu foliowego jest zmniejszona. W ramach Programu Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej prowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka określono, że każda kobieta zarówno przygotowująca się, jak i będąca w ciąży powinna przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. To aż trzykrotnie więcej niż można uzyskać z samej diety.

Jaki wybrać odpowiedni suplement?

Niestety wybierając pierwszy lepszy suplement niebędący lekiem, nie masz pewności, czy zawiera on odpowiednie ilości kwasu foliowego. W składzie szukaj sprawdzonych składników jak Metafolin® (L -metylofolian wapnia) . Jest to aktywna forma kwasu foliowego, która może zostać bezpośrednio wykorzystana przez komórki matki i płodu. Znajdziesz go np. w suplemencie Femibion*.

Pamiętaj, że dzięki przyjmowaniu kwasu foliowego możesz w prosty sposób wpłynąć na przebieg ciąży i zdrowie swojego dziecka. To właśnie przyjmowanie kwasu foliowego obniża nawet o 70% prawdopodobieństwo wystąpienia wad cewy nerwowej, do których należy bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa czy przepukliny mózgowo-rdzeniowe.

Planujesz ciążę i masz problem z określeniem dni płodnych? Sprawdź w kalendarzu Femibion >>>

* Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Dla zdrowia ważna jest zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ankaka
2017-11-17 11:15:30

Jest ważny i przed ciążą i w ciąży a już na pewno w pierwszym trymestrze kiedy to rozwija i kształtuje sie układ nerwowy u płodu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
katarynka
2017-10-18 13:28:33

Tez tak go przyjmowałam, mi lekarz od razu powiedział, że jak planuje dziecko to mam zadbać o odpowiednią ilość kwasu foliowego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
junka
2017-10-10 11:09:02

Kwas foliowy jest bardzo ważny i przed ciąża i w 1 trymestrze ciąży, pomaga zapobiegać wadom serca i poważnym wadom cewy nerwowiej , która właśnie kształtuje się w pierwszych tygodniach ciąży.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz