Pierwsze objawy ciąży: Co i kiedy powie Ci, że wkrótce zostaniesz mamą?

Zastanawiasz się, czy to ciąża? Sprawdź!

Wczesne objawy ciąży

Każda ciąża jest inna, więc symptomy ciąży mogą być różne w przypadku każdej kobiety, mało tego, mogą się różnić w każdej z kilku ciąż przechodzonych przez tę samą kobietę.

1 i 2 tydzień ciąży: Zanim pojawią się pierwsze objawy

Lekarze liczą wiek ciąży, przyjmując za jej początek datę ostatniej miesiączki, a więc ciąża zaczyna się dwa tygodnie przed zapłodnieniem. W 1 tygodniu ciąży nie dochodzi do zapłodnienia. Na razie jest jajeczko, które dojrzewa, jajnik uwolni je mniej więcej w połowie twojego cyklu. Jeśli za tydzień dojdzie do zapłodnienia, to ten tydzień będzie liczony, jako początek ciąży. W zasadzie dwa pierwsze tygodnie ciąży to czas planów. W tym czasie rzecz jasna nie ma wiec żadnych objawów, za to przyszła mama powinna zacząć przyjmować kwas foliowy, odstawić używki i zacząć dbać o dietę - tak jakby już doszło do zapłodnienia.

Jeśli planujesz ciążę warto w tym czasie wykonać również podstawowe badania na obecność przeciwciał toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii. Warto także skontrolować cukier i tarczycę. Jeśli nie masz jeszcze sprawdzonego ginekologa, który poprowadzi ciążę, poczytaj opinie i popytaj wśród znajomych.

Mniej więcej w połowie cyklu pojawi się szansa na zapłodnienie. Około dwóch tygodni od ostatniej miesiączki twój śluz stanie się przezroczysty i rozciągliwy, a u niektórych pań pojawia się ból brzucha - to owulacja. Jeśli nie potrafisz określić płodnych dni po śluzie możesz spróbować mierzyć temperaturę - przed owulacją spada ona nieznacznie, a po owulacji wzrasta o ok. 0,2-0,5 stopnia Celsjusza. Możesz także skorzystać z testu owulacyjnego, który kupisz w aptece.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz