WIEK NA DZIECKO: Wady i zalety wczesnego i późnego macierzyństwa

Część kobiet woli wcześnie urodzić i wychować dziecko, część chce najpierw coś osiągnąć i zapewnić sobie stabilizację finansową. Które robią lepiej?

ciąża

Trudno jednoznacznie stwierdzić, w jakim wieku kobieta powinna zdecydować się na dziecko. Nie ma reguły, która mówi, że dwudziestokilkuletnia mama będzie lepsza od tej trzydziestokilkuletniej. Albo odwrotnie. Kobiety wciąż dzielą się na te, które szybko zachodzą w ciążę, oraz te, które decyzję o macierzyństwie odkładają na później. Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach zdecydowanie więcej jest tych drugich pań. Mówi się nawet o uczuciowej rewolucji XXI wieku – teraz coraz częściej mężczyźni marzą o założeniu rodziny, a na karierę stawiają kobiety. Wiek, w którym kobieta decyduje się na pierwsze dziecko, przesunął się w ostatnim czasie aż o trzy lata (więcej na ten temat w osobnym tekście). Niemniej decyzję o posiadaniu potomstwa warto dobrze przemyśleć. Jeśli masz w planach zostanie mamą, sprawdź, czy warto się z tym śpieszyć, czy może lepiej poczekać.

Młoda mama – zalety

Gdy bardzo młoda dziewczyna zostaje matką, zwykle uważa się, że to wynik tzw. wpadki. Nie zawsze jednak jest to prawdą. Wiele dziewczyn decyduje się urodzić w młodym wieku. W Polsce co roku rodzi się około 20 tys. dzieci niepełnoletnich matek. Ale dzięki temu, gdy te kobiety kończą mniej więcej 40 lat, mają już odchowane, często dorosłe dzieci i mogą cieszyć się życiem. I jest to główna zaleta bycia młodą mamą. Ale na tym nie koniec. Kiedy jesteś młoda, masz lepsze zdrowie, więcej energii i cierpliwości niż kobieta po trzydziestce. Gdy w grę wchodzi wychowanie dzieci, ma to ogromne znacznie. Poza tym młodej mamie może pomóc... młoda babcia. Tego komfortu nie ma wiele kobiet, które decydują się na posiadanie potomstwa jako 30-, 40-latki. Poza tym młoda osoba jest spontaniczna i wiele rzeczy robi intuicyjnie – wbrew pozorom przy wychowaniu dziecka to pożądane cechy charakteru.

Młoda mama – wady

Zwykle jednak dla młodej dziewczyny wiadomość o ciąży jest przytłaczająca. I nie ma się co dziwić, bo wczesne macierzyństwo nie jest pozbawione wad. Najtrudniejsza sytuacja to taka, gdy ojciec dziecka (przeważnie również w młodym wieku) jest niedojrzały i nieodpowiedzialny. Wtedy cały ciężar wychowania malucha spada na matkę. Jest jeszcze gorzej, jeśli dziewczynę i chłopaka nie wiąże narzeczeństwo, ślub ani nawet mocna miłość... Będąc 20-latką, o stałość w uczuciach trudno, tak samo jak o deklaracje na całe życie. A najbardziej cierpi na tym dziecko. Kolejna sprawa: niedojrzałość emocjonalna matki. Oczywiście, gdy na świecie pojawia się maluch, większość dziewczyn w okamgnieniu z podlotków staje się kobietami. Jednak przeważnie nie dzieje się to tak szybko. Gdy dziewczyna jest nieprzygotowana do bycia matką i do ogromu obowiązków, które spadają na jej barki, może być jej bardzo ciężko. Wtedy bez pomocy starszych, doświadczonych osób ani rusz.

Gdy dziecka spodziewa się bardzo młoda dziewczyna, pojawia się również kwestia edukacji i pieniędzy. Nastolatka może mieć trudność z ukończeniem szkoły, a nieco starsza osoba ze skończeniem studiów. Pogodzenie wychowania dziecka ze szkolnymi obowiązkami to orka – jak sobie poradzić, przeczytasz w osobnym artykule! Pomoc innych jest wtedy konieczna. Pozostaje jeszcze kwestia pieniędzy. Sytuacja zawodowa młodych matek jest zazwyczaj nieustabilizowana, dlatego dziewczyna nie będzie w stanie sama wychować malucha. Znowu - bez pomocy bliskich się nie obejdzie.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Paulis.
2013-11-27 15:32:03

re: WIEK NA DZIECKO: Wady i zalety wczesnego i późnego macierzyństwa

Mialam 16 lat jak zaczelam planowac ciaze, po 2 latach zwiazku i mieszkaniu razem rok. szkole zawalilam z wczesniejszych problemow zdrowotnych wiec i tak zmienilam ja na zaoczna, dostosowalismy zycie do dziecka - ktorego jeszcze nawet u mnie w brzuchu nie bylo. mielismy mieszkanie, pieniadze, checi i czas. zaszlam po 9 msc staran, majac juz ponad 17lat. ciaze mialam zagrozona calutka nie z mojej winy, ani z winy wieku. wiec bite 9 msc spedzilam w lozku. nie czulam sie z tym zle ani nic. cieszyla ... m sie i modlilam kazdego dnia o to by dane mi bylo urodzic chociaz po 30 tyg. urodzilam wg naszych obliczen rowno w 40 tyg, naturalnie bez znieczulenia - tak jak chcialam. z 7 h porodu 6 h chodzilam by przyspieszyc akcje, wszystkie pielegniarki byly pelne podziwu. nawet porod byl zagrozony, a po nim przez jedna pielegniarke syn zlapal infekcje. 5 dni spedzilismy w szpitalu.urodzilam majac 18 lat i chyba 2 tyg. podczas planowania ustalilam wszysytko z prawnym opiekunem na wypadek gdybym urodzila przed pelnoletnoscia. syn przez komplikacje podczas porodu mial niedorozwiuniete miesnie brzucha - co skonczy;lo sie w 6 msc, do tego czasu prawie nie sypialismy, nie mogl sam ani pryknac ani oddac stolca, plus kolki i zabkowanie od 2 msc. od porodu nie prosilismy nikogoi o pomoc, radzimy sobie sami, raz na 3 h nas nie bylo - do dzis tylko raz. a syn ma juz 19msc. gdy tylko jest chory - co zdarzylo sie 3x nie sypiam prawie czuwajac nad nim. Nie umiem i nie chce inaczej. Niczego mu nie brakuje, jest madry uczuciowy i przyjacielski. rosnie zdrowo, ma obydwoje kochajacych rodzicow - jest dla nas calym swiatem. I co? nie zaluje, nie zmienilabym tego za nic, chcialam takie zycie i mam takie zycie. zamiast imprez czy spotkan ze znajomymi wole bawic sie z dzieckiem i byc matka. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Natalia20
2013-07-22 16:07:12

re: WIEK NA DZIECKO: Wady i zalety wczesnego i późnego macierzyństwa

Zgadzam się z poprzedniczką uważają że jak się ma 20 lat to nic tylko dyskoteki w głowie... teraz czasy się zmieniły wszytko się poprzesuwało.. ja mam 20 lat za niedługo rodzę i mam całkiem inne podejście niż co tu piszą jestem szczęśliwą że będę mamą :)). Kocham tego malucha który cały dzień i cała noc bombarduje mój brzuch. a ni w głowie mi dyskoteki a ni nic :). Mam narzeczonego układa się nam wszystko ok.. Ludzie przestańcie się trzyma STARYCH CHORYCH STEREO ... TYPÓW ! . JA nie chciała bym nigdy w życiu rodzić po 30 tym bardziej po 40 . Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ewelina24 MAMA 3 LATKA
2013-07-22 12:01:30

re: WIEK NA DZIECKO: Wady i zalety wczesnego i późnego macierzyństwa

Nie uważam,że każda 20latka ma "nasrane" w głowie.W mojej rodzinie kobiety szybko zakładają rodziny i rodzą dzieci.Tak na przykład moja PRA-BABCIA miała lat 18 kiedy wyszła zamąż,a 2 lata później urodziła pierwsze z dwójki dzieci.Moja BABCIA podobnie z tym,że dzieci na troje.Moja mama wyszła za mąż jako 18latka,a rok później urodziłam się ja,po dwóch latach mój brat.Ja wyszłam zamąż jako 20latka,a rok później urodziłam synka.Nie uważam żeby,któraś z nas w jaki ... kolwiek sposób źle na tym wyszła.MÓJ SYN MA TERAZ 3 LATKA I JEST SZCZĘŚLIWYM "POSIADACZEM" PRA-PRA-DZIADKÓW. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz