Na czym polega wielowodzie i z czym to się wiąże?

Wielowodzie to częsty problem wielu ciężarnych. Czy wiesz, na czym on polega i co się z nim wiąże?

ciąża

Wielowodzie to sytuacja w ciąży, gdy ilość wód płodowych otaczających dziecko jest większa niż przewiduje norma. Wielowodzie dotyka 1,5% kobiet ciężarnych.

Czym jest wielowodzie?

Z wielowodziem mamy do czynienia, gdy w ciąży stwierdza się nadmierną ilość płynu owodnionwego. Wielowodzie rozpoznaje się, gdy ilość płynu w III trymestrze ciąży wynosi ponad 2000 ml albo gdy wskaźnik AFI wynosi więcej niż 25. Nadmierna ilość płynu owodniowego jest często wyznacznikiem pewnych nieprawidłowości w ciąży, może także prowadzić do powikłań w trakcie samego porodu. Wielowodzie bardzo często występuje w przypadku ciąż mnogich.

Wielowodzie - objawy

Objawy wielowodzia to przede wszystkim nadmierny rozmiar macicy. Kobieta w ciąży może zaobserwować za duży brzuch w stosunku do wieku ciąży. Brzuch ciężarnej obarczonej wielowodziem jest również bardzo napięty, co nierzadko sprawia ból. Płód w przypadku wielowodzia ma również bardzo dużo miejsca na swobodne poruszanie się, więc ruchliwość płodu się zwiększa. Większy brzuch sprawia jednak, że przyszła mama często ma problemy z oddychaniem. Podczas rutynowego badania, gdy występuje wielowodzie ginekolog może mieć problemy z wysłuchaniem tętna płodu.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz