Zapinanie pasów bezpieczeństwa a ciąża

Panuje powszechne przekonanie, że kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Czy słusznie?

pasów bezpieczeństwa a ciąża

Zapinać pasy czy nie zapinać? Każda ciężarna mama staje przed tym dylematem, zastanawiając się, czy to pomoże, czy bardziej zaszkodzi dziecku przy ewentualnej kolizji. 

Pasy bezpieczeństwa w ciąży: przepisy

Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku "Prawo o ruchu drogowym" wyklucza obowiązek jazdy z zapiętymi pasami dla wybranych osób w tym kobiet w widocznej ciąży. Wiele osób interpretuje zapis ten jako sugestię, że ciężarna nie powinna zapinać pasów bezpieczeństwa. Cześć mam nie zapina więc pasów, gdyż obawia się, że może uszkodzić dziecko, co częściowo jest prawdą. Polskie prawo nie wymaga od ciężarnej zapinania pasów, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Niestety w Europie najwięcej zgonów nienarodzonych dzieci w wypadkach jest spowodowanych śmiercią lub obrażeniami matki doznanymi z powodu niezapięcia pasów.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mamama
2016-10-09 20:13:46

re: Zapinać, czy nie zapinać? O zapinaniu pasów bezpieczeństwa w ciąży

Zapinać... ja zapinałam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-10-07 18:40:57

re: Zapinać, czy nie zapinać? O zapinaniu pasów bezpieczeństwa w ciąży

Po wypadku, który mieliśmy i brała w nim udział moja siostra w 4 miesiącu ciąży, lekarz powiedział, że dziecko w brzuchu sobie poradzi nawet gdy pas je trochę przyciśnie, ale gdyby matka uderzyła głową w szybę na pewno by nie przeżyło. i ja jestem tego samego zdania. Pasy chronią matkę a tym samym dziecko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz