Zasiłek MACIERZYŃSKI a własna działalność gospodarcza

Trwają prace nad projektem ustawy, która zlikwiduje lukę prawną, pozwalającą na otrzymywanie ponad 6000 zł zasiłku macierzyńskiego kobietom mającym własne biznesy.

mama i dziecko

W dalszym ciągu trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Zakłada ona usunięcie tzw. luki prawnej, która pozwala na otrzymywanie ponad 6000 zł zasiłku macierzyńskiego kobietom prowadzącym działalność gospodarczą. Co teraz czeka przyszłe mamy i na co powinny być przygotowane?

Do tej pory sprawa była dosyć prosta. Każda kobieta w ciąży, która prowadziła działalność choćby tylko przez jeden miesiąc i uiściła najwyższą możliwą składkę (ok. 3000 zł), mogła przejść na urlop macierzyński z pewnością, że dostanie zasiłek w kwocie ponad 6000 zł! Taka praktyka była całkowicie zgodna z prawem. Rząd jednak przyjrzał się jej bliżej i postanowił ograniczyć możliwość otrzymywania tak wysokiego świadczenia kobietom, które dopiero co założyły działalność.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz