Zgaga w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Co jednak zrobić, gdy zakłóca go powracająca zgaga? Po pierwsze, nie panikować. Takich dolegliwości doświadcza wiele przyszłych mam.

Twoje ciało doświadcza teraz gwałtownych zmian hormonalnych i fizycznych. To zrozumiałe, że miewa problemy z odpowiednim funkcjonowaniem. Zastanawiasz się, czy możesz przyjmować lek i jednocześnie nie zaszkodzić dziecku?

Dlaczego masz zgagę w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży, to Twój organizm produkuje progesteron, odpowiedzialny za spowolnienie trawienia i zwiększenie ryzyka refluksu. Powoduje je zrelaksowanie zaworu między mięśniami przełyku a żołądkiem. Zgaga to nic innego jak przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku. Objawami zgagi w ciąży są powracające piekące bóle w gardle i klatce piersiowej. Pamiętaj, że Twoja pociecha wywołuje nacisk na narządy wewnętrzne, w tym żołądek. Im dziecko jest większe, tym ten nacisk zyskuje na sile. W efekcie cofania się kwasu żołądkowego, odczuwasz refluks żołądkowo-przełykowy. Zgaga i niestrawność mogą pojawiać się przy jedzeniu i to niezależnie od pozycji. Pocieszające jest jednak to, że przykre dolegliwości ustąpią po porodzie. Dziecko nie będzie już wywierać nacisku na żołądek, a więc zniknie przyczyna dolegliwości.

Zdiagnozuj zgagę w ciąży. Zapoznaj się z podstawowymi objawami >>

Co na zgagę w ciąży?

Co na zgagę w ciąży? Bezpieczny lek to taki, który zawiera węglan wapnia i magnezu, występujące w żywności w naturalny sposób. Oznacza to, że działa kompatybilnie z organizmem, nie powodując w nim rewolucyjnych zmian. Preparaty można przyjmować również w czasie karmienia piersią. Twoje dziecko nie powinno mieć w związku z tym dyskomfortu, choć dla pewności zapytaj o jego stosowanie lekarza.

Kobiety w ciąży mają swoje zachcianki smakowe. Dostępne są tabletki do ssania z różnymi smakami: owocowe, a nawet miętowe. Bez względu na to, jaką się wybierze, nie będzie to miało negatywnego wpływu na dziecko. Każda z nich działa już po 2 minutach, dzięki czemu szybko zwalcza niestrawność. Zgaga w ciąży przestaje być problemem. Aby wyeliminować ryzyko zatrzymania się leku w gardle, tabletki nie są przeznaczone do połykania. Należy je wyłącznie ssać i cieszyć się smacznym zwalczaniem niestrawności.

Czy leczenie zgagi w ciąży jest bezpieczne?

Można używać preparatów z apteki pod warunkiem, że skonsultuje się to ze swoim lekarzem. Należy pamiętać by nie przyjmować dużych dawek przez długi czas oraz by stosować się do zaleceń opisanych w ulotce. Najlepiej, jeśli będzie się zażywać jednorazowo jedną lub dwie tabletki. Pod żadnym pozorem nie należy przekraczać 11 tabletek w ciągu dnia! Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości związane ze składem preparatów lub ich wpływem na dziecko, należy udać się do lekarza.

Tabletki na zgagę dla kobiet w ciąży mogą pomagać także w niestrawności, wzdęciach, nudnościach, nadmiernym odbijaniu się, uczuciu ciężkości lub pełności w brzuchu. Uogólniając, wspomagają procesy trawienne. Nie możesz ich jednak używać, jeśli cierpi się na ciężką niewydolność nerek, hiperkalcemię, kamicę nerkową z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemię. Przeciwwskazaniem jest także alergia na jakikolwiek składnik preparatu.

Jesteś przyszłą mamą? Zachowaj czujność!

Jeśli jesteś w ciąży, to musisz mieć na uwadze, że każda ingerencja w organizm wpływa też na dziecko. Leki mogą na nie różnie działać, dlatego koniecznie rozważ wszystkie za i przeciw przed przyjęciem specyfiku. Możesz poradzić się farmaceuty, to lekarz powinien nadzorować wszystkie Twoje poczynania związane ze zdrowiem.

Kiedy zgaga może niepokoić?

Jeżeli objawy będą się nasilać, konieczna jest wizyta u lekarza. Zaalarmować powinien Cię stały dyskomfort lub następujące objawy: stolce zabarwione krwią lub czarne, spadek wagi, trudności w przełykaniu. Nie można bagatelizować stanu, jeśli dostrzegasz u siebie któreś z tych dolegliwości. Pamiętaj! Zdrowie jest najważniejsze, a w przypadku ciąży zależy od Ciebie jeszcze jedna, do tego ukochana osoba – dziecko.

Czytaj także: Zgaga ciążowa (refluks żołądkowo-przełykowy) – kryzysy przyszłej mamy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem!

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz