Zmiany dla ciężarnych w roku 2017

Nowy rok często oznacza zmiany. Nie tylko te, które przybliżą nas do realizacji postanowień, ale także rządowe – przygotowane m.in. dla spodziewających się dziecka rodziców.

kobieta w ciąży

Ty zdecydujesz czy szpital dostanie pieniądze

Jedną z największych zmian w systemie opieki okołoporodowej są… bonusy finansowe dla placówek medycznych. Szpital, który zapewni przyszłej mamie sprawną i profesjonalną pomoc oraz jak najszybszy termin wizyty lub badania, dostanie dodatkowe pieniądze. Wystarczy, że personel odpowiednio zajmie się ciężarną, bo to ona w specjalnej ankiecie oceni szpital.

Na jej podstawie zostanie podjęta decyzja, czy placówka medyczna otrzyma bonusowe świadczenia finansowe. Jednak, aby przystąpić do programu szpital musi spełniać określone wymagania: przyjmować m.in. 600 porodów rocznie, przeprowadzać znieczulenia, zapewniać dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej.

24-godzinne wsparcie specjalisty w czasie ciąży i połogu

Od momentu zajścia w ciążę do końca połogu, czyli do czasu, gdy dziecko skończy 6 tygodni, każda kobieta zostanie objęta nowym programem skoordynowanej opieki okołoporodowej. Placówka zapewni jej opiekę jednego, wybranego przez ciężarną lekarza i zespołu prowadzącego (położna, ginekolog). Osoby te będą prowadziły pacjentkę w okresie ciąży i towarzyszyły jej podczas całego pobytu w szpitalu.

Ciężarna będzie mogła korzystać z 24-godzinnego wsparcia telefonicznego z  ośrodkiem prowadzącym ciążę. Świeżo upieczona mama ma również zagwarantowane domowe wizyty położnej, obejmujące konsultacje w zakresie karmienia piersią (do tej pory ciężarnej w okresie od 21. do 31. tygodnia ciąży przysługiwała jedna wizyta położnej w tygodniu, a po 32. tygodniu ciąży – dwie wizyty w tygodniu, natomiast po porodzie odbywały się co najmniej cztery wizyty patronażowe w domu młodej mamy).

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz