Ciąża nie chroni w UE przed zwolnieniem grupowym

Wyrokiem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pracodawca, przeprowadzając grupową redukcję etatów, może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą w ciąży.

ciaza w pracy

Pracownica złożyła wniosek o przeprowadzenie postępowania pojednawczego. Gdy postępowanie zakończyło się niepowodzeniem, wniosła skargę do sądu pracy. Sąd pierwszej instancji ją oddalił.

Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego. Ten skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości, który wskazał, że rozwiązując umowę o pracę z kobietą w ciąży, w ramach zwolnienia grupowego, pracodawca nie musi odnosić się do ciąży pracownicy. Wystarczy, że jako przyczynę wypowiedzenia wskaże przyczyny uzasadniające zwolnienie grupowe.

Trybunał Sprawiedliwości oznajmił, że nie zmienia to faktu, że każde z państw członkowskich może zapewnić szerszy poziom ochrony pracowników.

Zgodnie z polskim prawem, pracownica w ciąży korzysta z ochrony przed zwolnieniem. Od tej zasady są wyjątki, np. upadłość zakładu pracy, jednak nie dotyczą one zwolnień grupowych.

Polski pracodawca, decydując się na przeprowadzenie zwolnienia grupowego, nie może rozwiązać umowy o pracę z kobietą w ciąży albo korzystającą z urlopu macierzyńskiego. Może jedynie wypowiedzieć takiej osobie warunki zatrudnienia.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz