Jak karmić szczeniaka?

Karmienie szczeniaków wymaga większej atencji niż karmienie dorosłych psów. Szczeniaki mają większe wymagania energetyczne i pokarmowe. Od ich prawidłowego odżywiania zależy rozwój zwierzaków, jeśli więc masz szczeniaki, zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym ich karmienia.

candice

Karmienie szczeniaka

 

Szczeniaki na początku są karmione oczywiście mlekiem matki. W przypadku, gdy szczeniaki nie znajdują się przy matce, muszą przyjmować specjalne preparaty, które je zastąpią. Mleko krowie jest nieodpowiednie dla szczeniaczków, bo nie zapewni im wszystkich wartości odżywczych, od 4. tygodnia życia wprowadza się do diety małych piesków pokarmy stałe. Od 8. tygodnia życia szczeniaki są już w stanie odżywiać się samodzielnie. To czas, kiedy są gotowe do bycia zaadaptowanym. Od tego momentu możemy karmić je suchą lub mokrą karmą, nie ma już potrzeby, by szczeniaki przyjmowały mleko matki lub preparaty je zastępujące.

Wartości odżywcze

Niedobory składników, które pojawią się w szczenięctwie, mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla dorosłego psa, więc nie należy lekceważyć tematu karmienia szczeniaka. Młode psy potrzebują pokarmu o większej gęstości energetycznej i zawartości składników pokarmowych niż psy dorosłe. Przed osiągnięciem docelowej masy, szczeniaki mają trzykrotnie większe zapotrzebowanie energetyczne niż spoczynkowe zapotrzebowanie dorosłych psów. W kwestii składników odżywczych, szczeniaki potrzebują tłuszczów w ilości średnio około 20% na suchą masę karmy w tym kwasów omega-3 i omega-6, które wspomagają rozwój mózgu oraz zmysłu wzroku i słuchu. Pokarm dla szczeniaków powinien zawierać też białko, ponieważ mleko matki zawiera 33% białka w suchej masie, następna po mleku karma musi mieć co najmniej 25% białka w suchej masie. Kolejnymi kluczowymi elementami karmy dla szczeniaków są fosfor i wapń, na które młode psy mają o wiele większe zapotrzebowanie niż starsze. Szczeniaki wchłaniają te makroelementy w sposób bierny, a procentowa ilość fosforu i wapnia w suchej masie zależy od rasy psa. Psy większej rasy powinny przyjmować karmę z od 0,7% do 1,2% wapnia w masie, a szczeniaki ras mniejszych – od 0,7% do 1,7%. Jeśli chodzi o fosfor to mniejsze rasy powinny przyjmować go w stosunku 1,8 miarki fosforu do 1 miarki wapnia, a szczeniaki większych ras: 1,5 do 1.

Pory karmienia i ilość karmy

Szczeniaki do 3. miesiąca życia należy karmić od 5 do 6 razy dziennie o stałych porach. Pomiędzy trzecim miesiącem życia a szóstym można zmniejszyć częstotliwość karmienia do 4 razy dziennie. Psy małych ras jadają 4 razy dziennie przez całe życie. Rasy średnie i duże od 9. miesiąca życia przechodzą na 3 posiłki dziennie, a po roku na 2 posiłki. Niektóre psy później mogą jadać tylko raz na dzień. Ważne jest, aby każda porcja jedzenia dla szczeniaka była podobnej wielkości. Na opakowaniu karmy dla psów pojawia się informacja, ile należy podać na cały dzień danej karmy. Taką porcję dzienną należy podzielić na odpowiednią ilość mniejszych posiłków. Uważajmy, by nie przekarmić szczeniaków, bo doprowadzi to do otyłości i zaburzeń rozwojowych (np. z układem szkieletowym).

Rodzaj pożywienia

 

Szczeniakom najlepiej jest podawać specjalnie przeznaczoną dla nich karmę, taką jak na przykład Purina Pro Plan. Więcej informacji jak wybrać karmy dla szczeniąt można przeczytać na stronie www.optymalnystart.pl. Karmy dla szczeniaków zawierają wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Można podawać karmę sucha zwilżoną wodą lub z dodatkiem mokrej. Jeśli chcemy samodzielnie przygotować posiłki dla szczeniaków, gotujmy w równych proporcjach mięso, ryż, warzywa z dodatkiem jogurtu naturalnego, białego sera czy gotowanego jajka (o ile je toleruje nasz pies). Do takiego menu niezbędne będzie jednak dodanie suplementów diety, które zapewnią szczeniakowi wartości odżywcze i zbilansują odpowiedni poziomo wapnia do fosforu. Brak suplementów naraża nasze szczenię na zaburzenia rozwojowe i problemy ortopedyczne. Każdorazowo należy omówić dokładną dietę z weterynarzem. Kiedy pies zakończy proces wzrostu, należy przejść na karmę dla psów dorosłych. Zazwyczaj małe rasy osiągają pełną masę ciała i wzrost po 9. miesiącu życia, średnie po roku, a duże czasem nawet dwóch. Jeśli chcemy urozmaicić szczeniakowi pożywienie, raczej postawmy na formę niż treść. Podawajmy karmę w plastikowej butelce, by szczeniak wysypywał sobie suche krążki albo z ręki jako nagrodę za wykonane polecenie. Nie dodawajmy jednak niczego do pełnowartościowego pożywienia dla szczeniaków, bo zakłócimy jego zbilansowaną dietę. Możemy też zniechęcić go do jedzenia lub wywołać problemy z trawieniem.

 

Problemy z apetytem

 

Może się zdarzyć, że szczeniak będzie marudził i jadł niechętnie. Należy wtedy spróbować go zachęcić do pożywienia, bo młode psiaki muszą jeść regularnie. Pokarm powinien intensywnie pachnieć, by szczeniak miał na niego ochotę – zalejmy suchą karmę ciepłą wodą, by zintensyfikować jej aromat.

Źródła:

l https://www.karmimypsiaki.pl/blog/zywienie-szczeniat-po-osadzeniu/

l https://www.psy.pl/czym-karmic-szczeniaka/

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Iza
2018-10-14 21:19:17

Też daję swojemu jamniczkowi suplement omega3 z gamedog bo dobrze wpływa na układ nerwowy takiego maluszka. Rasowe psy są bardzo wrażliwe, więc nie powinny też dostawać byle jakiej karmy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz