Odrzucenie spadku w imieniu dziecka - jak to zrobić i o czym pamiętać?

Coraz częściej zdarza się, że nasze dzieci dziedziczą spadek. Co zrobić, jeśli spadek zawiera same zobowiązania i nie chcemy aby dziecko musiało je spłacać?

dziecko

Historie o odziedziczonych milionach zdarzają się często w filmach, lecz w rzeczywistości spadkobiercy częściej borykają się z problemem spadku zawierającego wyłącznie długi. Zobowiązania, które spadkodawca (osoba, po której dziedziczy się spadek) nie znikają z chwilą jego śmierci i podlegają dziedziczeniu, tak samo, jak należące do niego aktywa np. środki na rachunku bankowym czy mieszkanie. Jeśli spadkobierca nie pozostawił testamentu, wówczas dziedziczenie odbywa się na zasadach ustawowych. Zgodnie z podstawową zasadą, dzieci dziedziczą po rodzicach.

Zobacz też: Skandal w Irlandii - 1500 nielegalnie adoptowanych dzieci!

Spadkobierca, który otrzymał wiadomość o tym, że odziedziczył spadek, ma dwie możliwości – może spadek:

  1. przyjąć (w sposób prosty albo z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, co ogranicza odpowiedzialność za długi) albo
  2. odrzucić.

Oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku może być złożone przed sądem lub przed notariuszem. Jeśli osoba, która odrzuca spadek ma dzieci, wówczas sprawa związana z odrzuceniem spadku komplikuje się, albowiem dzieci również stają się potencjalnymi spadkobiercami. Rodzic powinien pamiętać o tym, że jeśli sam odrzuca spadek z powodu istnienia długów, powinien uczynić to samo również w imieniu dziecka.

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzic potrzebuje zgody sądu rodzinnego w każdej sprawie, która dotyczy majątku dziecka. Wniosek składa się do sądu rodzinnego miejsca zamieszkania dziecka. W toku postępowania sąd sprawdzi dokładnie, co wchodzi w skład majątku i z jakiej przyczyny konieczne jest odrzucenie spadku. Same zapewnienia rodziców nie wystarczą – konieczne jest przedstawienie konkretnych dowodów potwierdzających stan spadku np. wyciągów bankowych, odpisów ksiąg wieczystych czy zaświadczeń z ZUS. Jeśli sąd uzna, iż przyjęcie spadku przez dziecko wiązałoby się z obarczeniem go długami, wyrazi zgodę na odrzucenie spadku w jego imieniu. Sąd nie zgodzi się na odrzucenie spadku w sytuacji, w której np. w skład spadku wchodzą pewne zobowiązania, ale i tak wartość majątku jest wyższa niż wartość długów. Sprawa zakończy się wydaniem postanowienia, z którego odpisem rodzic musi udać się do notariusza i złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego. Jeśli sąd nie zgodzi się z wnioskiem, niezadowolony z rozstrzygnięcia rodzic może wnieść apelację do sądu okręgowego. Należy pamiętać, iż termin na wniesienie apelacji wynosi tylko 14 dni od daty doręczenia postanowienia wraz z pisemnym uzasadnieniem.

Polecamy: Otwarto całodobowy żłobek dla dzieci. Internauci oburzeni!

Podsumowując, aby odrzucić spadek w imieniu dziecka należy:

  1. złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przez rodzica (w tym momencie dziecko nabywa prawo do spadku);
  2. złożyć wniosek do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku;
  3. przeprowadzić postępowanie przed sądem rodzinnym;
  4. złożyć oświadczeie o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka na podstawie wydanego przez sąd postanowienia.

Rodzic musi pamiętać o tym, iż niezłożenie oświadczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania informacji o spadkobraniu oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W praktyce oznacza to, iż każdy rodzic, który wie o zagrożeniu odziedziczeniem długów, musi działać sprawnie i szybko, aby ochronić swoje dzieci przed niekorzystnymi skutkami takiego działania.

 

Marta Milan, adwokat specjalizujący się w sprawach rodzinnych (dotyczące władzy rodzicielskiej, kontaktów, alimentów, itp.)
założycielka LegalHero.pl, gdzie udziela porad prawnych oraz sporządza projekty dokumentów w bardzo przystępnej cenie.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2018-08-12 14:08:57

A co jeżeli dziecko ma obywatelstwo tylko brytyjskie a rodzine są Polakami i spadek dziecko dziedziczy po dziadku w Polsce??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marta Milan
2018-08-13 21:20:45

W przypadku dziedziczenia obywatelstwo nie ma znaczenia. Liczy się tylko stopień pokrewieństwa - jeśli osoba uprawniona ma prawo do uzyskania spadku, nabędzie spadek niezależnie od tego, czy jest obywatelem Polski, czy obywatelem innego kraju. Pozdrawiam serdecznie, Marta Milan www.legalhero.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz