Gotowane parówki są niezdrowe dla naszych dzieci?

Nie powinniśmy ich podawać swoim dzieciom, szczególnie tym najmłodszym.

parówki

Wszyscy rodzice wiedzą, że kiedy dziecko nie chce zjeść to zostają dwie opcje: przeczekać aż zgłodnieje albo zaproponować coś, co na pewno zje, ale niekoniecznie będzie dobre dla jego zdrowia.

Takim produktem są uwielbiane przez dzieci parówki i kiełbaski, które mogą być dla nich bardzo niebezpieczne. Naukowcy zbadali związek pomiędzy jedzeniem podgotowanych lub podsmażonych kiełbasek a rozwojem różnorodnych chorób. Wynik? Guzy w mózgu, rak jelita grubego, białaczka i chłoniak - oto co fundujemy naszym dzieciom.

Zobacz też: Czy dawać dziecku parówki?

Badacze z Uniwersytetu w Północnej Karolinie wzieli pod lupę kilka rodzajów mięs, które podajemy najczęściej dzieciom i które jedzą też kobiety w ciąży. 

Ciężarne, które regularnie raz w tygodniu jadły kiełbaski lub parówki, narażały tą dietą swoje nienarodzone dzieci na rozwój guza mózgu.

Z kolei dzieci, które jadły kiełbaski lub parówki raz w tygodniu bądź częściej, miały o 20% większe szanse na zapadnięcie na raka jelita grubego. Inne badanie wykazało, że hot dogi spożywane regularnie przez dzieci to ryzyko guza mózgu i chłoniaka, a nawet białaczki.

Polecamy: Czego nie wolno jeść na pusty żołądek?

Co mają w sobie tak szkodliwego parówki i kiełbaski?

Azotany i azotyny w mięsie, które podczas podgrzewania wydzielają substancję mającą działanie rakotwórcze. Smażone mięso generalnie od dawna znajduje się na czarnej liście jedzeniowej, a kolejne badania tylko potwierdzają tę tezę.

Jak zatem zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Metoda jest prosta - odstawienie mięsa i dodanie do swojego menu więcej warzyw i owoców. Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować z mięsa, sprawdzaj dokładnie jego pochodzenie i unikaj tego z konserwantami, barwnikami i polepszaczami smaku. Zapomnij też o smażonym mięsie - podobnie niezdrowe jak hot dogi są karkówki i kaszanki z grilla czy hamburgery.

 

 

AK

Źródło: buzz.gazeta.pl

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz