Podawaj swojemu dziecku pomarańcze - są dobre na wzrok

Jedzenie jednej porcji pomarańczy każdego dnia zmniejsza ryzyko rozwinięcia się w przyszłości zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) aż p 60 proc.!

cytrusy

Badania przeprowadzone przez australijskich uczonych mówią, że ludzie, którzy codziennie jedzą porcję pomarańczy, mają mniejszą skłonność do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej niż ci, którzy nie spożywają ich wcale. Badacze z Center for Vision Research działającego przy Westmead Institute for Medical Research przeprowadzili wywiady z 2000 australijskich dorosłych w wieku powyżej 50 lat. Obserwacje pacjentów trwały kolejne 15 lat.

Zobacz też: Znasz spirulinę? Oto kilka powodów, dla których powinnaś ją wprowadzić do diety dziecka na stałe!

Co takiego wykryli?

Okazało się, że u osób, które spożywały co najmniej jedną porcję (czyli kilkadziesiąt gramów) pomarańczy każdego dnia, ryzyko rozwinięcia się w przyszłości zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) było o 60 proc. niższe. AMD to groźna choroba prowadząca do pogorszenia się ostrości widzenia, ubytków w widzeniu, a niejednokrotnie nawet do ślepoty. Obecnie nie znaleziono na nią lekarstwa, co tym bardziej zachęca nas o dbanie o wzros za wczasu.

"Odkryliśmy, że ludzie, którzy jedzą co najmniej jedną porcję pomarańczy każdego dnia, mają zmniejszone ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej w porównaniu z osobami, które nigdy nie spożywają pomarańczy. Ale już nawet jedzenie pomarańczy raz w tygodniu wydaje się przynosić znaczące korzyści" - wyjaśnia główna autorka pracy, prof. Bamini Gopinath.

Polecamy też: Dzięki tym produktom będziesz spała lepiej

Przed chorobą chronią najprawdopodobniej zawarte w tych owocach silne przeciwutleniacze - flawonoidy. Co interesujące, australijski zespół przebadał również inne rodzaje żywności zawierające flawonoidy, na przykład herbatę, jabłka, czerwone wino i okazało się, że tylko pomarańcze mają takie działanie.

 

AK

Źródło: PAP

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz