Szpinak - bohater słusznej propagandy

Popeye, komiksowy marynarz sprawił, że Ameryka lat trzydziestych XX wieku oszalała na punkcie szpinaku, a jego sprzedaż wzrosła o 33%. Bohater tej popularnej kreskówki swoją nadludzką siłę zawdzięczał właśnie szpinakowi.

szpinak

Od żelaza do witaminy A

Początkowo uważano, że główną zaletą szpinaku jest duża zawartość żelaza. Gdy pół wieku później badania dowiodły, że szpinak nie jest bogatym źródłem tego minerału, obwiniono marynarza z kreskówki za wprowadzanie społeczeństwa w błąd. Okazało się, że siła szpinaku tkwi gdzie indziej, a jej źródłem jest witamina A zawarta w tym zielonym warzywie.

Na zdrowie

Witamina A wspomaga metabolizm białka – głównego budulca mięśni oraz wzmacnia układ odpornościowy. Popeye, reklamując ją w jednym z odcinków, zapomniał jednak dodać, że jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju ciąży, gdyż bierze udział w budowie kości i zawiązków zębów u dziecka. Warto również wspomnieć, że szpinak to również źródło magnezu i potasu, czyli składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz