Pierwsze dni w przedszkolu, czyli jak bez bólu serca przetrwać adaptację

Pierwsze dni w przedszkolu to prawdziwy sprawdzian dla dziecka i rodzica. Co warto wiedzieć o adaptacji przedszkolnej?

Adaptacja dziecka w przedszkolu

Może sobie z tego nie zdajesz sprawy, ale najwięcej zależy od mamy. Jeśli jesteś pewna, że chcesz, aby Twoje dziecko chodziło do przedszkola, jeśli jesteś pogodzona z tym, że nie zobaczysz swojego słodziaka przez kilka godzin, jeśli masz zaufanie do pań pracujących w przedszkolu, to jesteś na dobrej drodze, aby zostać mamą przedszkolaka. Gdy Ty jesteś pozywanie nastawiona do nowej sytuacji, Twojemu dziecku będzie łatwiej przyzwyczaić się do przedszkola. Dlatego nigdy nie mów o swoich obawach związanych z przedszkolem przy dziecku, mów pozytywnie i podkreślaj, że jesteś dumna ze swojego dziecka, bo właśnie tam idzie.

Wzmacniaj pewność siebie u dziecka

W pierwszym tygodniu chodzenia do przedszkola (i wcześniej również), chwal dziecko, zachęcaj do samodzielności przy ubieraniu się, jedzeniu (jeśli jeszcze ma z tym problemy) i podkreślaj, że jesteś dumna ze swojego trzylatka. Utwierdź swoje dziecko w przekonaniu, że jest mądre, odważne i na pewno poradzi sobie w nowym środowisku. Dobra motywacja to klucz do sukcesu. Zachęć dziecko do przedszkola, chwaląc zabawki jakie się tam znajdują, towarzystwo innych dzieci, wspólne zabawy, naukę wierszyków i piosenek. Możesz również odwołać się do wspomnień z własnego przedszkola. Maluch powinien czuć, że to dobre i przyjazne miejsce.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Agnieszka
2017-09-08 08:14:11

W przypadku mojego dziecka adaptacja nie była potrzebna. Synek od początku polubił przedszkole Radośni Odkrywcy Bielany. Adaptacja przebiegła jak najbardziej pomyślnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz