Odkrycie, które może zmienić sposób opieki nad wcześniakami

Polscy badacze postanowili sprawdzić, dlaczego jedne maluszki urodzone przedwcześnie chorują, a inne nie.

wcześniaki

W ramach polsko-norweskiego projektu badawczego NEOMICS przebadano 119 wcześniaków z Polski. Maluszki, które wzięły udział badaniu, urodzone były przed 30. tygodniem ciąży i ważyły od 500 do 1400 g. Dzieci tak wcześnie urodzone często mają problemy z przewlekłymi chorobami płuc i retinopatią wcześniacza, jednak nie wszystkie. Specjaliści postanowili sprawdzić, jak to się dzieje, że dzieci urodzone w tym samym wieku płodowym jedne chorują, a drugie nie, u jednych objawy są bardziej nasilone, u innych są łagodne lub nie ma ich wcale. Dzięki nowatorskiej metodzie badań wystarczyło zaledwie kilka kropel krwi maluszka, by zrobić szczegółowe badania mówiące o całym genomie dziecka.

- Badamy, które geny u noworodków urodzonych przedwcześnie stają się aktywne, na jakim etapie rozwoju dziecka i jaki jest produkt tych genów, czyli białka w komórkach - wyjaśnił na konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym kierownik projektu prof. Jacek J. Pietrzyk

Okazuje się, że organizmy tych dzieci w zależności od stopnia dojrzałości, produkowały inne zestawy białek, a to może mieć wpływ na ich dalszy rozwój.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz