Bezpieczny kubeczek dla dziecka? Zobacz, jaki wybrać

W rozwoju niemowlęcia nadchodzi taki moment, w którym trzeba pożegnać się z butelką. Nauka picia z kubka jest kolejnym etapem, który przygotowuje dziecko do większej samodzielności. Zanim jednak to nastąpi, trzeba wybrać odpowiedni kubek. Czyli jaki? Oto kilka wskazówek.

Kubek 360 czy kubek niekapek? Kubek doidy, a może bidon ze słomką? Możliwości jest naprawdę wiele i ciężko podjąć szybką decyzję. Decyzję, która będzie jedyną słuszną. Dlatego przed dokonaniem zakupu należy poznać cechy dobrego i bezpiecznego kubeczka, a następnie wybrać model wpisujący się w kryteria.

 

Dlaczego kubek, a nie butelka?

Butelka ze smoczkiem jest uwielbiana przez niemowlęta, dlatego chętnie piją z niej nie tylko mleko, ale również wodę czy soki. Dzięki smoczkowi nie tylko zaspokajają swoje pragnienie, ale również wyzwala się w nich odruch uspokojenia poprzez ssanie.

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie pewne fakty...

  • Butelka ze smoczkiem zwiększa prawdopodobieństwo utrwalenia się dziecięcego sposobu połykania, tj. z językiem ułożonym na dnie jamy ustnej. Tymczasem w miarę rozwoju dziecko powinno nauczyć się metody połykania, w której język wędruje w kierunku podniebienia.
  • Długotrwałe korzystanie z butelki ze smoczkiem osłabia rozwój mięśni narządów artykulacyjnych. Jako że zmniejsza się napięcie warg, dziecko może mieć w przyszłości spore problemy logopedyczne.
  • Picie z butelki ze smoczkiem może zwiększać prawdopodobieństwa wad zgryzu oraz deformacji podniebienia.


Kiedy rozpocząć naukę picia z kubka?

Chciałoby się powiedzieć: „im wcześniej, tym lepiej”. Wcale nie trzeba czekać aż niemowlę nabędzie umiejętność samodzielnego trzymania kubeczka w rękach. Niemniej jednak jako najlepszy wiek do rozpoczęcia przygody z kubkiem wskazuje się 4-6 miesiąc życia dziecka.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę wiele indywidualnych aspektów. Może się bowiem okazać się, że niemowlę nie będzie gotowe jeszcze na wprowadzenie „nowości”. Wówczas należy wykazać się cierpliwością – zmuszanie dziecka do korzystania z kubka jest niedozwolone.

 

Jaki kubek wybrać?

Istnieje wiele parametrów, które mogą determinować wybór konkretnego modelu kubka. Należy wziąć pod uwagę je wszystkie, a następnie przeanalizować pod kątem swojego dziecka. Dzięki temu wybór będzie trafiony, a nauka picia z kubeczka łatwiejsza i przyjemniejsza.

Wiek dziecka

Wybór odpowiedniego kubka może być podyktowany wiekiem malucha. Niektóre modele są bowiem przystosowane dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia lub nawet dla dzieci powyżej 1 roku życia.

Przykładowo, kubek doidy rekomendowany jest dzieciom od 4 miesiąca życia, zaś kubek 360 przeznaczony jest dla dzieci powyżej 9 miesiąca życia.

Materiał wykonania

Bezpieczny kubek dla dziecka powinien być wykonany z odpowiedniego tworzywa. Warto wybrać taki model, który jest wolny od BPA (bisfenolu A) – toksycznej substancji często wykorzystywanej do produkcji tworzyw sztucznych, która może być przyczyną wielu chorób.

Uwaga! Nie są polecane kubki szklane lub wykonane z innych tłukących się materiałów.

Ochrona przed rozlewaniem

Pierwsze kroki czynione w kierunku nauki z kubka zwykle wiążą się z wylewaniem wody lub innego napoju, np. po zrzuceniu kubka na podłogę. Dlatego warto zdecydować się na taki model, którego konstrukcja zapobiega wypływaniu płynów.

Przykładem może być innowacyjny system uszczelniania, który posiada kubek 360. Zastosowana silikonowa uszczelka zatrzymuje płyn, nie dopuszczając do wyciekania.

Profilowane uchwyty

Chociaż to szczegół, bezpieczny kubek do nauki picia, powinien mieć profilowany uchwyty. Dostosowane do małych rąk dziecka, ułatwią korzystanie z niego i zapewnią wygodę.

Wspieranie umiejętności picia jak ze szklanki

Jako że nauka picia z kubeczka dla dzieci to tak naprawdę wstęp do picia ze szklanki, należy wybrać odpowiedni model kubka.

Niekapki, chociaż bardzo wygodne i bezpieczne, nie są rozwiązaniem doskonałym. Temu sposobowi pobierania płynów bliżej do ssania niż picia ze otwartej szklanki. Dlatego warto zdecydować się np. na kubek 360 – specjalna nakrętka pozwala na zassanie płynu z każdego miejsca wokół krawędzi. Utrwali to jednocześnie nawyk dojrzałego połykania – z językiem w kierunku podniebienia.

Łatwość utrzymania czystości

Ważne jest, by kubek można było zdemontować do kilku części, a następnie dokładnie umyć. Warto zwrócić uwagę na modele bazujące na technologii SteriTouch (np. kubek 360 od Lovi). Wykorzystując naturalne antybakteryjne właściwości srebra, umożliwia ona redukcję populacji bakterii aż do 99,99%.

Stabilna podstawa

Wybierając kubek, warto zwrócić uwagę na jego stabilność. Poszerzona podstawa zwiększy prawdopodobieństwo prawidłowego odstawienia kubka nawet niewprawnymi rękami dziecka.
Skoro już wiesz, jakie cechy powinien posiadać bezpieczny i wygodny kubek dla dziecka, przeanalizuj modele dostępne na rynku. Następnie wybierz ten, który spełnia Twoje oczekiwania.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

jagna
2017-10-26 13:03:45

W domu mamy taki kubeczek, ale na spacery zabieramy cisowiankę dla dzieci, bo ma małe poręczne opakowanie i wygodny ustnik. Łatwiej ją zmieścić do torby niż kubek. Ze zgryzem i podniebieniem jest wszystko w porządku, cały czas mam rękę na pulsie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz