Resort nie ma pieniędzy dla dzieci, które ucierpiały na skutek szczepień

Nie ma pieniędzy na utworzenie funduszu kompensacyjnego narodowego programu szczepień ochronnych

szczepienia

Projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, który wprowadza świadczenia za ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) jest z punktu widzenia wielu rodziców priorytetowy. Niestety resort zdrowia ma na ten temat odmienne zdanie. Czy dzieci, które ucierpiały na skutek szczepień otrzymają rekompensatę?

ZOBACZ: Pokazywanie, że antyszczepionkowcy to oszuści, daje mu wielką satysfakcję

Jakie rekompensaty miałyby przysługiwać dzieciom?

Świadczenie pieniężne miałoby przysługiwać rodzicom lub opiekunom dziecka, które na skutek szczepienia trafi do szpitala. Maksymalna kwota świadczenia miałaby wynosić 70 tys. zł. Rekompensata przysługiwać ma rodzicom dziecka, które na skutek NOP trafi do szpitala na co najmniej 14 dni.

ZOBACZ: Ich córeczka miała wysoką gorączkę, pojechali do szpitala... a lekarz wezwał policję!

Umarłe nadzieje

Rodzice dzieci, które ucierpiały na skutek szczepień, bardzo liczyli na nowelizację ustawy. Mecenas Arkadiusz Tetela, pełnomocnik rodzin, które domagają się rekompensaty za powikłania poszczepienne u dzieci, uważa, że brak regulacji oznacza, że w Polsce łamana jest europejska konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

ZOBACZ: Staś urodził się i nie oddychał. Lekarz odbierał poród... przez telefon

– Choć w kraju działa system obowiązkowych szczepień ochronnych, to nie przewiduje się systemu odszkodowawczego. To bardzo niesprawiedliwe – mówi mec. Tetela, który prowadzi sprawę rodziców, których syn zmarł w wyniku powikłań poszczepiennych – Ci ludzie co dwa miesiące przeżywają traumę, wracając myślami do śmierci syna. System odszkodowawczy oszczędziłby im cierpienia.

 

ap

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz