Breastsleeping – rozwiązanie dla rodziców, którzy obawiają się spać z dzieckiem w jednym łóżku

Specjaliści twierdzą, że wspólne spanie z dzieckiem jest niebezpieczne, ale zdaniem antropologów, w połączeniu z karmieniem piersią sprawa wygląda zupełnie inaczej.

breastsleeping

Większość mam nieraz usłyszała pytanie: czy Twoje dziecko przesypia całą noc? Śpi w łóżeczku czy z Wami? To kwestie szczególnie trudne dla rodziców, którzy obawiają się krytycznych komentarzy i spojrzeń oceniających ich metody wychowywania dziecka. Nie jest żadną tajemnicą, że spanie z dzieckiem, czyli co-sleeping to kontrowersyjny temat. Decyzje dotyczące snu maluszka najczęściej są podejmowane w oparciu o zalecenia różnych organizacji, które odradzają spanie z dzieckiem w jednym łóżku. W rzeczywistości badania oparte na kwestionariuszach przekazanych rodzicom wskazują, że między 45 a 85% z nich dzieli łóżko z niemowlęciem przynajmniej przez pewien czas.

W oparciu o badania naukowe, antropologowie James McKenna i Lee Gettler opublikowali artykuł, w którym przedstawiają nowy termin, który pomaga matkom i maluszkom osiągnąć bezpieczny i wygodny sen. Termin „breastsleeping” ma pomóc zakończyć wszelkie debaty odnośnie dzielenia łóżka z dzieckiem oraz pomóc rozróżnić karmienie piersią i spanie z dzieckiem od wyłącznego spania z maluszkiem. Specjaliści przekonują, że co-sleeping zwiększa ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej czy uduszenia. Jednak antropologowie twierdzą, że ryzyko to nie jest takie samo w przypadku matek karmiących piersią lub butelką, a korzyści płynące ze spania z dzieckiem przewyższają zagrożenia.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz