Co zrobić, gdy dziecko wybije sobie ząb?

Warto wiedzieć, jak pomóc maluchowi w takiej sytuacji.

wybicie zęba

Są dzieci, których nie da się ujarzmić. Mali alpiniści wspinają się na wszystko i wszędzie. Choć zabawa taka rozwija wiele cennych umiejętności, niestety czasem może prowadzić do dość poważnych upadków na buzię. Według statystyk urazy zębów przytrafiają się najczęściej właśnie ruchliwym maluchom. Mleczaki najczęściej uszkadzają sobie 2-3 latki, a zęby stałe 9-10 letni chłopcy kochający wszelkie sporty ruchowe.

Warto zawczasu wiedzieć co robić w sytuacji, gdy maluch upadnie na twarz, gdyż jama ustna jest mocno ukrwiona i taki wypadek może wyglądać bardzo drastycznie. Przede wszystkim należy przemyć twarz dziecka pod bieżącą wodą. Jeśli krew się nadal sączy, należy zatamować krwawienie, uciskając tampon z jałowej gazy. Jest to konieczne, gdyż jeśli maluch nałyka się krwi może dodatkowo zacząć wymiotować. Pamiętaj, dziecko jest w większym szoku niż ty, dlatego opanuj wszelkie złe emocje czy przerażenie i postaraj się uspokoić dziecko, mów do niego cały czas spokojnym tonem. Gdy uda się wam opanować krwotok i emocje opadną należy skontrolować uzębienie u dziecka.

Jeśli po wypadku nie jest konieczne wezwanie lekarza, a krwotok ustał, możesz maluchowi schładzać buzię. Zrób zimny okład lub podaj dziecku zimne lody (najlepiej zamrożony naturalny sok owocowy). Jeśli coś w wyglądzie dziąseł ciebie niepokoi, maluch uskarża się na ból lub występuje gorączka, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz