Ojcowie pragną opiekować się swoimi nowo narodzonymi dziećmi

Coraz większa liczba ojców pragnie większego dostępu do urlopu ojcowskiego. Obecnie 40 proc. mężczyzn z niego nie korzysta.

Tata i niemolę

Badania pokazują natomiast, że coraz więcej ojców chciałoby w większym stopniu zaangażować się w opiekę nad dzieckiem w pierwszych tygodniach i miesiącach po jego urodzeniu.

Raport opracowany w USA, wykazał, że większość ojców przejawia chęć spędzania czasu z dziećmi od samego początku. Do tego stopnia, że prawie dwie trzecie z nich (63 proc.) zrezygnowało lub rozważało rezygnację z pracy w pierwszych tygodniach lub miesiącach opieki nad swoim maluchem.

Podobny odsetek mężczyzn (62 proc.) przyznało, że rozważy podjęcie niżej płatnej pracy. Mimo to, wielu z nich nie korzysta z urlopu ojcowskiego nawet wtedy, gdy jest on oferowany, a 38 proc. przyznaje, że nie bierze żadnego urlopu po urodzeniu dziecka.

Dlaczego? Okazuje się, że jest to w dużej mierze spowodowane negatywnym postrzeganiem przerwy w wykonywaniu obowiązków w miejscu zatrudnienia, a więcej niż jeden na pięciu ojców (22 proc.) stwierdziło, że obawia się utraty pracy, jeśli skorzysta z oferowanego pakietu, wynikającego z ojcostwa.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz