Czy dziecko zawsze musi podróżować w foteliku samochodowym?

Przepisy mówią dokładnie w jakich sytuacjach.

podróż z dziekciem

Sezon urlopów i podróży w pełni. Wielu rodziców ruszy samochodem przez pół Polski i nie jeden pozwoli maluchowi brykać po tylnej kanapie. Wielu opiekunów niestety uważa, że jest to dobra metoda na zmęczonego podróżą maluszka. Polskie przepisy dokładnie regulują, kiedy dziecko może podróżować niezapięte w foteliku. Warto to wiedzieć przed podróżą!

Kiedy dziecko nie musi jechać w foteliku?

  • Zgodnie z obowiązującymi przepisami ważna jest granica wzrostu (nie obowiązuje już granica 12 lat). Bez fotelika może podróżować na przednim siedzeniu dziecko, które ma więcej niż 150 cm wzrostu, natomiast na siedzeniu tylnym bez fotelika może podróżować dziecko powyżej 135 cm. W obydwu przypadkach dziecko musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
  • Obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.
  • Gdy samochodem jedzie troje dzieci, dwoje ma nakaz podróżowania w fotelikach na tylnym siedzeniu, a dziecko, które ma co najmniej 3 lata, może zajmować miejsce między nimi bez fotelika, ale w zapiętych pasach bezpieczeństwa.
  • Jeśli licencjonowana taksówka lub taksówka typu minicab posiada stałą przegrodę, która oddziela przednie siedzenia od tylnych, dzieci w wieku do trzech lat mogą podróżować bez fotelika czy pasa, ale tylko na tylnym siedzeniu. Dzieci w wieku trzech lat lub starsze mogą podróżować na przednim, lub tylnym siedzeniu bez fotelika, jeśli mają zapięty pas bezpieczeństwa dla dorosłych. Należy przestrzegać normalnych przepisów dotyczących korzystania z fotelika lub podwyższenia, jeśli w samochodzie nie ma stałej przegrody.
  • To samo dotyczy samochodów policji, służb medycznych, miejskich, straży granicznej.
  • W autokarze nie musisz mieć fotelika, ale jeśli jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć dziecku pasy.

Za złamanie przepisów grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. To jednak nic w porównaniu z zagrożeniem, jakie niesie ze sobą niewłaściwe przewożenie dziecka w samochodzie!

Co dzieje się z dzieckiem podczas wypadku? Zobacz koniecznie filmik >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz