Ofiara na chrzest. Ile polskie mamy dają księdzu w kopercie z tej okazji? Czy muszą to robić?

Jaka kwota winna zmieścić się w kopercie dla księdza?

chrzest

Wiosenne i letnie miesiące są popularnym czasem organizacji ceremonii chrztu. Dla wszystkich praktykujących katolików jest to bardzo ważna uroczystość, do której rodzice i chrzestni dziecka długo się przygotowują. Niestety, jest to też uroczystość kosztowna: począwszy od stroju dla przyszłego chrześcijanina, a skończywszy na organizacji przyjęcia dla rodziny po uroczystości. Do tego dochodzi jeszcze ofiara na chrzest. Tu pojawia się mnóstwo wątpliwości, ponieważ trudno powiedzieć, jaką kwotę włożyć do koperty i czy niezależnie od sytuacji materialnej trzeba to zrobić.

Co kościół to obyczaj

Ogólnie na terenie Polski za udzielenie chrztu daje się ofiarę w wysokości od 50 do 400zł, najczęściej jest to 100-250zł. Wyjątek stanowi Warszawa, w której wszystko, łącznie z sakramentami jest droższe. Najwyższa w kraju opłata (bo w tej sytuacji już nie sposób inaczej tego nazwać) wynosi 1800zł – taką kwotę pobierają księża w parafii w Wilanowie.

Według danych CEBOS z 2011 roku w 15% polskich parafii funkcjonuje cennik, wktórym podana jest konkretna kwota, która trzeba zapłacić za chrzest. Natomiast w 23% parafii panuje stary zwyczaj dawania na ofiarę "co łaska". To w takich parafiach najczęściej zdarzają się sytuacje, że chcesz dać ksiądzu kopertę, a on mówi, że nie trzeba i jedynym wyjściem, by złożyć ofiarę na kościół jest wrzucenie pieniędzy do szkatułki na ofiarę w kościele. My braliśmy ślub i chrzciliśmy córkę w tej samej parafii i za każdym razem było tak, że ksiądz nie chciał pieniędzy i trzeba go było długo namawiać, by w ogóle je wziął. Dlatego, jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na złożenie ofiary na kościół przy okazji chrztu dziecka, każdy normalny ksiądz na pewno to zrozumie i nie będzie robił rodzicom wymówek.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz