Polacy uważają, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci

Choć coraz więcej rodziców rezygnuje z obowiązkowych szczepień, to nadal większość z nas nie boi się szczepić swoich dzieci.

szczepienia

W 2016 ponad 23 tys. szczepień obowiązkowych nie zostało wykonanych zgodnie z kalendarzem szczepień, trzy lata wcześniej było to tylko 7,2 tys. odmów. To aż 400% skok! Rdzice nie chcą szczepić, gdyż obawiają się powikłań poszczepiennych lub reakcji alergicznych, inni uważają, że szczepień jest po prostu za dużo jak dla tak małego dziecka. Mimo pogarszających się statystyk w Polsce zaszczepialność obowiązkowymi szczepionkami jest nadal bardzo wysoka i wynosi ponad 95%, a barierą bezpieczeństwa jest szczepienie nie mniej niż 95% dzieci. Jednak jeśli w każdym roczniku nie zaszczepi się co dziesiąte dziecko, to już po pięciu latach będzie w Polsce aż 20 tys. dzieci podatnych na zakażenie.

Czytaj też: `Szczepionki powodują autyzm` - ten mit ma aż 20 lat! >>>

Choć z roku na rok coraz więcej osób odmawia szczepienia dzieci, jednak wielu z nas nadal ufa szczepionkom. Jak podaje CBOS, 73% uważa, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci. W stosunku do 2013 to spadek o 3 punkty procentowe. Aż o 6 punktów procentowych wzrósł odsetek rodziców, którzy wierzą dobroczynne działanie szczepień. Natomiast zdania, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami jest o 7% więcje rodziców. Praktycznie bez zmian pozostaje natomiast odsetek przekonanych o możliwych negatywnych skutkach ubocznych szczepionek (37%) lub wywoływaniu przez nie poważnych zaburzeń rozwojowych (22% - wzrost o 1 punkt).

Zaledwie 3% rodziców deklaruje, że ich dziecko przynajmniej raz nie zostało poddane obowiązkowemu szczepieniu. Dlaczego rodzice nie chcą szczepić? Najczęstszym powodem rezygnacji ze szczepienia są obawy przed skutkami szczepionki (40%) bądź przeciwwskazania medyczne (39%). Ze szczepień najczęściej rezygnują młode kobiety, aż co ósma mama w wieku 24-35 lat nie zaszczepiła dziecka. A 13% ogółu badanych uważa, że zamiast zaszczepić dziecko lepiej, by malec przechowywał chorobę zakaźną i w ten osób zdobył odporność. Co ósmy respondent (12%) jest zwolennikiem rezygnacji z obowiązkowego charakteru szczepień i pozostawienia tej kwestii do wyłącznej decyzji rodziców.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (326) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 29 czerwca – 6 lipca 2017 roku na liczącej 977 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz