Czy żłobek to dobry wybór?

To częsty dylemat rodziców, którzy muszą wracać do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc babci.

żłobek

Wiele mam, które decydują się na powrót do pracy, czy to ze względów ekonomicznych, czy potrzeby samorealizacji ma dylemat, czy oddać dziecko do żłobka. Nie mając do dyspozycji babci lub nie chcąc takiej pomocy, muszą decydować między żłobkiem a opiekunką. Niektórzy nie decydują się na opiekunkę ze względów finansowych, dla innych nie do pomyślenia jest, by dzieckiem zajmowała się jedna - obca osoba, gdyż boją się zbyt silnego jej wpływu na malucha i przywiązani dziecka do opiekunki.

Czemu rodzice wysyłają maluszki do żłobka?

Oprócz kwestii ekonomicznych rodzice twierdzą, że maluszek w grupie szybciej się uczy zarówno relacji z innymi dziećmi - dzielenia, czy radzenia sobie z problemami, a także przez obserwacje, jak i naśladowanie szybciej nabywa przydatnych umiejętności. Dziecko szybciej staje się niezależne i samodzielne, wyprzedza rówieśniku pod względem rozwoju języka, czy intelektu (do takich wniosków doszli psychologowie amerykańscy, brytyjscy i szwedzcy). 

Na szczęście czasy PRL-u, obrosłe mitami na temat siermiężnych i nieczułych opiekunek przedszkolnych, to już tylko czarno-białe wspomnienia i obecnie w żłobkach i przedszkolach pracują osoby odpowiednio do tego przygotowane, a nawet, można zaryzykować takim stwierdzeniem - do tego powołane. Oczywiście zawsze dobrze jest zapytać znajomych matek, co sądzą o danym żłobku (najlepiej jeśli są to świeże informacje) lub w ostateczności zasięgnąć opinii w internecie. 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz