Niemowlę też cierpi na depresję!

Zapoznaj się z objawami tej ciężkiej choroby u maluszka. Zastanów się nad przyczynami.

Dzieczynka płacz

To może wydawać się dziwne, jednak nasze maluszki również mogą cierpieć na depresję. Dotyka ona najczęściej dzieci pod różnymi względami zaniedbywane, jednak i najbardziej wychuchane szkraby mogą popaść w ten stan, np. po śmierci mamy.

Co powinni cię zaniepokoić?

Kiedy maluszek popada w apatię lub rozpacz, przeciągły, nieustający płacz, traci na wadze, ma problemy z apetytem, nerwowo reaguje, staje się dziwnie zobojętniały i wyciszony, ma problemy ze snem, w większości aktywnego czasu jest niespokojny.

Co może być przyczyną takiego stanu?

Najczęściej poczucie rozłąki i odrzucenia. Gdy dziecko nie ma stałego kontaktu z kochającym go opiekunem, wychowywane jest przez „placówkę”, lub przechodzi z rąk do rąk i musi od nowa szukać ciepła w kolejnych relacjach.

Przyczyn można upatrywać również w tęsknocie dziecka za mamą/tatą, którzy nagle zniknęli z jego życia, np. na skutek przewlekłej choroby, śmierci lub rozstania/rozłąki.

Depresja może dopaść również maleństwo zaniedbywane emocjonalnie, pozbawione czułego dotyku, bliskości i empatii. Tzw. dziecko zimnego chowu, czyli takie, któremu dorośli odmawiają czułości, pieszczot, bliskości, obecności i pozytywnych emocji.

Depresję u najmłodszych mogą również wywołać wydarzenia traumatyczne, np. uczestnictwo w wypadku samochodowym, w pożarze, w jakimś kataklizmie. Ma ona wówczas ścisły związek z Zespołem Stresu Urazowego i wymaga rzetelnej, specjalistycznej pomocy.

Depresja u maluszka może również wynikać z jego cieżkiej choroby i przeżywanego w związku z nią bólu.

Jakie mogą być sygnały depresji niemowlęcej, mylnie przypisywane innym dolegliwościom?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz