Dlaczego noworodki mają żółtaczkę? Większość z nas tego nie wie...

Co warto wiedzieć o żółtaczce noworodkowej?

noworodek

Na żółtaczkę choruje ponad 60 proc. donoszonych noworodków i 90 proc. wcześniaków. Dla rodziców nie ma gorszej wiadomości niż ta informacja podana przez lekarza: „Państwa dziecko jest chore”, zwłaszcza, jeśli dotyczy to nowonarodzonego maluszka. Taka diagnoza dotyczy większości noworodków. Co warto wiedzieć o żółtaczce?

Żółtaczka fizjologiczna

W pierwszych dniach życia wiele noworodków ma żółtaczkę. W rzeczywistości rzadko kiedy żółtaczka fizjologiczna jest szkodliwa. Żółtaczka pojawia się w 2-3 dobie życia u wielu noworodków i trwa około tygodnia. U wcześniaków występuje częściej i trwa dłużej, dwa tygodnie. Pediatra, dr Carey Chronis, gospodarz programu telewizyjnego Dr. Carey's Baby Care, wyjaśnia: „Kiedy krwinka czerwona ulegnie zniszczeniu, uwalnia się hemoglobina, która gromadzi się w wątrobie i stopniowo zmienia w bilirubinę”. Niestety wątroba noworodka jest niedojrzała i nie przetwarza takiej ilości bilirubiny. Bilirubina wraca do krwioobiegu i gromadzi się w organizmie, co powoduje, że skóra dziecka ma żółtawą barwę. Powszechnie mówi się, że żółtaczka zaczyna się na twarzy, a potem, gdy poziom bilirubiny wzrasta, skóra na brzuchu i klatce piersiowej również zaczyna żółknąć.

Odwodnienie jest częstą przyczyną żółtaczki

W zależności od wagi, jaką dziecko traci w ciągu pierwszego tygodnia, bilirubina stanie się bardziej skoncentrowana. Kiedy dziecko zjada więcej, bilirubina jest rozcieńczona do poziomu normalnego", mówi dr Carey. Dlatego w pierwszych dniach życia tak ważne jest karmienie noworodka. Jeśli mama ma problemy z naturalnym karmieniem (np. po cięciu cesarskim pokarm w piersiach pojawia się około 3-4 doby), dziecko powinno dostać specjalne mleko modyfikowane dla noworodków.

Zniszczenie komórek krwi powoduje żółtaczkę

Dr Carey wyjaśnia, że ​​przejście z łona mamy do świata zewnętrznego może przyczyniać się do żółtaczki fizjologicznej, ponieważ noworodek i matka mają wspólne źródło krwi w okresie ciąży. "Kiedy dziecko funkcjonuje już samodzielnie, jego ciało zaczyna produkować własne krwinki czerwone" - mówi dr Carey i dodaje – „Ponieważ przeciwciała matki i jej komórki krwi są nadal obecne u noworodków, krew dziecka może nie być rozpoznana, ponadto przeciwciała matki atakują czerwone krwinki dziecka, co powoduje szybkie uwalnianie bilirubiny".

Komentarze (6)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mama Antośa
2017-06-26 08:48:04

Mój synek dostal zoltaczke w pierwszej dobie i przez to że był naświetlany to dokarmiali go mlekiem modyfikowanym przez co ja miałam miej pokarmu i juz 2 tygodnie później przeszłam na mleko modyfikowane bo nie byłam wstanie wykarmic mojego maluszka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Eli
2017-06-25 19:45:57

Mój syn nie przechodził żòłtaczki, i pomimo cc pokarm pojawił się tuż po kiedy dziecko zostało położone na mojej klatce piersiowej na czas zaszywania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ja
2017-06-25 10:58:56

Pokarm

Nie prawda że pokarm pojawia się tak późno ja miałam zaraz po cięciu i lało się doslownie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Jaaa
2017-06-25 12:22:21

Ja też miałam pokarm od razu po cc. Możnaby było drużynę siatkarska wykarmic bo tyle co jest do teraz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Patrycja
2017-06-25 10:10:14

Moj syn też przechodził żòłtaczkę z fototerapią, a był dzieckiem donoszonym i dosyć dużym. A co cc i karmienia to ja walczyłam od początku o karmienie bo mleka bylo niewiele, zaczęło sie normować pomalutku 4-5doba po porodzie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
zaskoczona
2017-06-25 09:51:08

pierwsze slusze ze po porodzie zakonczonym cesarskim cieciem mleko w piersiach matki pojawia sie w 3-4 dobie.. sama mialam cesarke i odrazu karmilam swoja coreczke i mleko mialam ofrazu.. no ale byc moze jestem jakims wyjatkiem :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz