Dobroczynny sen

Czy wiesz, że usypianie dziecka `po Dobranocce` ma sens?

sen dziecka

Przez wiele lat pokolenia dzieci chodziły spać po Dobranocce i choć Wieczorynki już nie ma a każdy maluch (i rodzic) ma do dyspozycji kanały z bajkami przez cała dobę, 19.30 wcale nie jest takim przeżytkiem. Badania konsekwentnie pokazują, że zmierzch jest naturalną porą na odpoczynek dla organizmu, szczególnie tego małego. Chodzenie do łóżka wcześniej jest korzystne dla fizycznego, emocjonalnego i poznawczego rozwoju dzieci.

Rodzice wracający późno z pracy chcą więcej czasu spędzić z dzieckiem i przeciągają moment ułożenia go do snu. "Przemęczone dziecko zaśnie znacznie później" - twierdzi specjalista od zaburzeń snu Jill Spivack. Kiedy dziecko jest zmęczone, jest mu nie tylko trudniej zasnąć, ale taki maluch budzi się o wiele wcześniej, niż gdyby zasnęło o odpowiedniej dla niego porze.

Niestety wiele dzieci w dzisiejszych czasach ma problem z wysypianiem się. Według badań przeprowadzonych przez National Sleep Foundation, około 30% dzieci w wieku poniżej 11 lat i ponad połowa nastolatków śpi mniej, niż jest zalecane. I choć wielu ekspertów radzi by dzieci kłaść do łóżka między 18 a 20, połowa przedszkolaków i 64% dzieci w wieku wczesnoszkolnym chodzi spać po 21.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz