Dlaczego dziecko budzi się sekundę po tym, jak odłożysz je do łóżeczka? Jest na to naukowe wyjaśnienie!

Naukowe wyjaśnienie pobudek dziecka następujących bezpośrednio po odłożeniu do łóżeczka. Porady, jak zapobiec takim reakcjom malucha.

sen niemowlaka

Wieczór. Twoje ukochane maleństwo słodko śpi ukołysane w ramionach mamy. Padasz na twarz i wkładasz mnóstwo wysiłku, by odłożyć je do łóżeczka na tyle delikatnie, by się nie obudziło. Mimo to, gdy tylko plecki szkraba dotykają materaca, natychmiast otwiera on oczy – i cała impreza z usypianiem zaczyna się od początku. Ile z Was, Supermamy, przechodzi przez to każdego wieczoru? Wiem, ja też tak miałam na początku. Jak się okazuje, taka reakcja dzieci ma podłoże naukowe. Dowiedzmy się wspólnie, co jest przyczyną problemów z odkładaniem małego śpiocha do łóżeczka i poszukajmy dobrego ich rozwiązania.

Nieoczekiwana zmiana miejsca

Dyplomowany konsultant w dziedzinie snu Christine Stevens uspokaja, że bardzo wiele maluchów budzi się po odłożeniu do łóżeczka. Dzieje się tak dlatego, że niemowlę przez sen wyczuwa, zmianę środowiska, w którym przebywa. Z ciepłych, przytulnych ramion mamy czy taty znalazło się nagle na twardym, chłodnym materacu. I ja się pytam: komu by się to podobało? Nic dziwnego, że szkrab się budzi i domaga się przywrócenia stanu rzeczy sprzed zaśnięcia.

Inna uznana badaczka snu dziecięcego Tonja Bizor za przyczynę pobudek uznaje zniknięcie "usypiacza". Może to być pierś mamy, butelka, kołysanie, czy po prostu obecność mamy lub taty. Gdy niemowlę orientuje się, że "usypiacz" znaknął, budzi się od razu poirytowane jego brakiem.

Dobrze, przycznę już mamy, pytanie brzmi więc: jak zaradzić natychmiastowym pobudkom? Naukowcy radzą, by dziecko zasypiało w takich samych warunkach, w jakich się budzi, dzięki czemu obejdzie się bez przykrych dla niego niespodzianek. Przykładowo: kołyszemy niemowlę na rękach, a gdy jest już bardzo senne (ale jeszcze ie śpi!), spokojnie dokładamy je do łóżeczka. Jeśli zaśnie w ten sposób, po przebudzeniu nie będzie zaskoczone żadnymi zmianami, które zaszły poza jego świadomością.

 

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz