Dziecko płacze w przedszkolu? Podpowiadamy, co robić!

Pierwsze tygodnie w przedszkolu nie są łatwe.

Dziecko płacze w przedszkolu?

Pierwszy tydzień w przedszkolu za nami, dla jednych rodziców to duża ulga, że malec zostaje bez problemu, dla innych dramat. Niestety, wiele maluchów ostatnie dni przepłakało, są i dzieci, dla których trudne dni dopiero nadejdą. Proces adaptacji nie jest łatwy i dziecku należy dać czas na dostosowanie się do tak wielkich zmian.

Wielu rodziców myśli, że adaptacja to pierwsze godziny czy dni w przedszkolu, tymczasem sprawa nie jest tak prosta. Przyjmuje się, że dziecko średnio potrzebuje około miesiąca do oswojenia się ze zmianami, oczywiście są dzieci, które tego czasu potrzebują więcej lub mniej. Najpewniej dla większości dzieci to pierwsza tak poważna zmiana w ich życiu. Malych poznaje nowe miejsce, nowych opiekunów i bardzo często po raz pierwszy trafia do dużej grupy dzieci i to bez mamy. Do tego wszystkiego dochodzi inny rytm dnia i nowe zasady. To duży szok!

Adaptację warto zacząć wcześniej

Warto oswajanie z tematem przedszkola rozpocząć jeszcze w wakacje. Rozmowy o tym, co się będzie działo w przedszkolu, książeczki o przedszkolakach, a także trening samodzielności pomogą dziecku poczuć się pewniej. "Przegapiliście" przygotowania, maluch sobie nie radzi? Nic straconego, równolegle z przedszkolem możecie przecież ćwiczyć samodzielność i poznawać przygody książkowych przedszkolaków. To pomaga!

Często się zdarza, że maluchy, które były samodzielne w domu, nagle nie potrafią założyć butów, czy samodzielnie jeść. Pamiętaj, że dziecko nadal się uczy i może "zapominać" to, czego się nauczyło, gdy jest zbyt pochłonięte zabawą lub nową sytuacją. To zupełnie normalne.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz