Już niedługo będzie można zarejestrować dziecko w USC przez internet

Rejestracja noworodka będzie teraz łatwiejsza?

noworodek

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji w rozmowie z Radiem Zet opowiedziała o najbliższych planach ministerstwa cyfryzacji. Jednym z nich jest możliwość rejestracji noworodka przez internet.

- Chcemy zaoferować możliwość rejestracji nowo narodzonego dziecka bez konieczności wyprawy do USC. Dziecko przyszło na świat, jest określonej płci, w takim i takim dniu – z tym się wiąże szereg następstw prawnych. Proces rejestracji jest ważny – powiedziała Streżyńska.

Streżyńska poinformowała również, że noworodka zarejestrować przez internet będzie można jeszcze w tym roku. Nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy wejdzie w życie zmiana i dokładnie na jakich zasadach. Gość Radia Zet zapowiedział, że rodzic będzie mógł również zarejestrować dziecko przez internet już w szpitalu, a jego wiarygodność potwierdzi lekarz.

Czy dzięki temu skończą się "pomyłkowe" rejestracje, kiedy to tata "zapomniał" w drodze do USC jak miało dziecko mieć na imię? Minister zaznacza, że nie o imię chodzi, a fantazja rodziców jest niemała. Najważniejszy jest w chwili narodzin szereg następstw prawnych związanych z tym, że dziecko się urodziło i jakiej jest płci.

Nie tylko rejestracja narodzin przez internet

Poza rejestracją noworodków ministerstwo planuje elektroniczne zapisy do szkół, a także poprawiony wniosek 500 plus. Zmiany mają zapewnić rodzicom większą wygodę, mniej rzeczy do wpisywania, więcej danych samozaciągających się z istniejących rejestrów państwowych.

Wielka rewolucja cyfrowa?

- Nadchodzi wielkimi krokami. W ogóle mamy do czynienia z rewolucją cyfrową wszędzie. U nas w Polsce ona się stosunkowo późno zaczęła - powiedziała minister.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz