Jak nauczyć dziecko dobrego zachowania przy stole?

Jedzenie lata w powietrzu, pies ma co robić pod stołem, a Ty załamujesz ręką i nagle obrywasz kotletem w twarz? To da się załatwić!

jedzenie

Dzieci Kate Midleton i księcia Williama podczas oficjalnych spotkań nie mogą jadać przy stole wraz z dorosłymi. Na szczęście Wasze dzieci nie mieszkają na dworze królewskim i mogą pozwolić sobie na to, by zjeść obiad wraz z rodzicami. Rodzice jednak często z tego rezygnują, bo uważają, że to wciąż jeszcze za wcześnie i że dziecko przy stole to zły pomysł, bo zaraz wszystko będzie brudne.

W życiu społecznym zwykło się uważać zasady zachowania przy stole za jedną z oznak dobrego wychowania. Szczególnie dzieci poddawane są surowej ocenie przez liczne babcie, ciocie i dalszych krewnych, którzy mają okazję spożywać posiłek w ich obecności.

Potrafi już używać noża i widelca? Zjada wszystko bez szemrania? Jeszcze nie? Oj, nieładnie!

Jak wygląda nauka jedzenia przy stole?

Dziecko dojrzewa do naśladowania zachowań stopniowo i etykieta obowiązująca przy stole jest jednym z etapów tego procesu. Właśnie owo naśladowanie jest tutaj słowem kluczowym. Już od pierwszych dni dziecko obserwuje stosunek najbliższych mu osób do jedzenia i kulturę spożywania posiłków. To ważna świadomośc, bowiem nie można oczekiwać od małego człowieka, że sam będzie prezentował wartości, jakie nie zostały mu przekazane jako standard. Dziecko musi więc obserwować, a z czasem samo się nauczy. Wkładanie mu widelca w rączkę naprawdę nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz