Imiona dla dziewczynek i chłopców inspirowane literaturą polską. Są piękne!

Wybór imienia dla dziecka nie należy do łatwych. Niektórzy rodzice mówią, że to jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką musieli podjąć na samym początku rodzicielskiej drogi.

imię dla dziecka

Izabela i Stanisław („Lalka”, B. Prus)

Izabela i Stanisław w „Lalce” to legendarny przykład niespełnionej miłości.

Izabela – to hiszpańska wersja imienia Isabel (Jezabel), która pochodzi od hebrajskiego zwrotu „eliszebeth” („Bóg mą przysięgą”). Imię to w Polsce znalazło się za czasów wpływów francuskich, fascynacji tym krajem i językiem. Wtedy stało się tak modne, że Elżbiety nazywano Izabelami.

Stanisław – to staropolskie imię pochodzenia słowiańskiego, składa się z członu „stani” – czyli stać się oraz członu „sław” – sława. Imię Stanisław może oznaczać „stać się sławnym”. Imię to najchętniej nadawano w XV wieku. Obecnie imię Staś wraca do łask i znów staje się modne.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

belfer
2017-06-20 15:32:05

w Lalce miłość jest nieodwzajemniona, nie niespełniona - to jednak różnica. Język polski jest bardzo bogaty w takie niuanse, warto je poznać i stosować adekwatnie do okoliczności zgodnie z ich znaczeniem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kb
2017-06-18 23:01:10

BO ON TO WŁAŚCIWIE JERZY MICHAŁ JEST, ALE ŻE ŚW. JERZY TYLKO SMOKA ZABIŁ, A MICHAŁ ARCHANIOŁ WOJSKAMI NIEBIESKIM DOWODZI,TO GO WOLI ZA SWOJEGO PATRONA XD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz