Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Podpowiadamy od czego zacząć tę trudną dla dziecka lekcję sprawności.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Letni sezon rozpoczęty! Na placach zabaw i w parkach pełno dzieci. Mali i duzi już dawno wyjęli z piwnicy, czy garażu swoje, dwa kółka i korzystają z pięknej pogody. Nawet jeśli nie jesteś wybitną wielbicielką rowerów wiesz, że rowerek to jest coś co każdy maluch mieć powinien. I pojawia się pytanie, jak się za to zabrać. Gdy byliśmy mali, wielkiego wyboru w rowerach nie było, tata wtykał kij i biegał za dzieckiem, kilka upadków i czasem zdarte kolano i umiejętność opanowana. Okazuje się, że dziś to nie jest tak proste, a może jednak jest?

Rodzice mają do wyboru różne rowerki, niektóry decydują się na początek na trójkołowy rowerek, inni od razu wybierają dwa kółka. Wielu rodziców chwali sobie tzw. rowerki biegowe. Na polskim rynku dostępne jest wiele modeli w różnych rozmiarach. Na takim rowerku powinien sobie poradzić już dwulatek. Dziecko na początku drepcze, z czasem, gdy nabiera pewności siebie, zaczyna się rozpędzać. Dzięki temu maluch oswaja się z łapaniem równowagi i rowerem. Oczywiście niezwykle ważna jest rola rodzica, który wspiera malucha. Nie wolno dziecka zmuszać i na siłę wsadzać na rower. Jeśli dziecko nie chce lub nie czuje się pewnie, spróbujcie ponownie za jakiś czas.

Niezwykle ważne, by rower było odpowiednio dobrany do wzrostu dziecka. Wielu przypadkach to właśnie źle dobrany rowerek sprawia, że maluch nie che nawet próbować. Warto wybrać się do sklepu rowerowego, gdzie sprzedawca podpowie, na co zwrócić uwagę i jak "zmierzyć" rower. Warto zainwestować w rower z podnoszoną kierownica i siodełkiem, który posłuży dziecku trochę dłużej. Nie bez znaczenia jest także waga rowerka. Podczas zakupów nie zapomnijcie o kasku!

Jeśli rodziców (lub dziecko) nie przekonuje rowerek biegowy zawsze można wybrać rowerek z pedałami do którego doczepia boczne kółka. Rowerek taki także powinien być dobrze dobrany do wzrostu dziecka.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz