Fotelik niebezpieczny dla wcześniaka?

Naukowcy ostrzegają, by maluszki nie pozostawały w takiej pozycji dłużej niż przez 30 minut.

jak przewozić dziecko w samochodzie

Robi się coraz cieplej i rodzice coraz częściej wsiadają do samochodu, by zrobić sobie mniejsze lub większe wycieczki. Jeśli planujesz długą podróż z maluszkiem, przeczytaj to koniecznie.

Według autorów najnowszych badań, dziecko w pozycji, jaką wymusza fotelik samochodowy, jest znacznie bardziej narażone na uduszenie. Badacze zachęcają, by maluszki nie pozostawały w takiej pozycji dłużej niż przez 30 minut.

Naukowcy użyli symulatora, by sprawdzić jak pozycja, którą maluch ma w foteliku wpływa na maluszka. Przebadano 19 noworodków urodzonych w terminie oraz 21 wcześniaków. Średni wiek badanych dzieci to 13 dni, a waga to ok. 2,5 kg. Naukowcy wytworzyli także wibracje, którym dziecko zostaje poddane podczas jazdy ok. 50km/h (30 mil/h).

Okazało się, że u dzieci, które były od kątem 40 stopni, jak w foteliku samochodowym i doznawały licznych wibracji spowodowanych poruszaniem się samochodu, można było zaobserwować wzrost tętna, a także zwiększenie częstotliwości oddechowej, jednocześnie nasycenie tlenem się zmniejszyło.

Wyniki badan są bardzo istotne. Rodzice powinni szczególnie uważać na dzieci, które urodziły się z niską wagą lub przed terminem, które mogą mieć problemy ze zdrowiem.

- U bardzo małych niemowląt, u których występowały problemy z krążeniem, oddychaniem, wystąpił refluks żołądkowo-przęłykowy lub urodziły się przedwcześnie, pozycja fotelika samochodowego może nie być bezpieczna. W przypadku tych dzieci warto porozmawiać z lekarzem przed planowaniem długiej podróży - mówi Dr Mathison, współautor badania.

Pamiętaj też, że jeśli musisz pokonać długi dystans, rób często przerwy z każdym maluszkiem, nie tylko z wczesniakiem.

Pierwszy wyjazd z maluchem - o czym pamiętać? Więcej >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz