Jak przewozić dziecko w samochodzie? Właśnie weszły w życie nowe przepisy

Sprawdź, jaki mandat grozi za brak fotelika samochodowego dla dziecka?

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że 80% świeżo upieczonych rodziców wie, jak ważne jest przewożenie dziecka w foteliku, niestety wraz z wiekiem dziecka ostrożność o los malca drastycznie spada. Aż połowa dzieci do 4 roku życia nie jest przewożona zgodnie z obowiązującymi przepisami. A jakie te przepisy są? Kwestie przewożenia dzieci w samochodach regulują przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mało który rodzic jednak je zna.

Fotelik samochodowy przepisy

11 sierpnia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy, dotyczące wożenia dzieci w samochodzie. Nowelizacja rozporządzenia ministra transportu dotyczy głównie zmian w wysokościach kar mandatowych. 

  • Od 2015 roku nie jest ważny wiek, a wzrost dziecka. Obecnie niezależnie od wieku, każde dziecko powyżej 150 cm wzrostu nie musi korzystać z fotelika. Dotyczy to wszystkich siedzeń pojazdu, w tym miejsca pasażera z przodu.
  • Dopuszczalny jest przewóz dzieci na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika, pod warunkiem, że przewożone dziecko mierzy co najmniej 135 cm i jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Ustawodawca precyzuje dodatkowo, że wyjątek ten ma dotyczyć wyłącznie sytuacji, kiedy dziecko nie mieści się w dostępnych fotelikach.
  • Od dwóch lat obowiązuje również przepis stanowiący ułatwienie dla rodzin posiadających więcej niż dwójkę dzieci. Przewóz trzeciego dziecka na tylnym siedzeniu tylko w pasach bezpieczeństwa jest możliwy, gdy dwoje dzieci podróżuje w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego urządzenia tego typu. Dziecko podróżujące bez fotelika nie może mieć mniej niż 3 lata.
  • Dziecko można przewozić na przednim siedzeniu tyłem i przodem do kierunku jazdy tylko pod warunkiem, że poduszka zostanie dezaktywowana. 
  • Nowe przepisy zwracają także uwagę na konkretne zalecenia producenta, odnośnie używania fotelików samochodowych dla dzieci.

Czytaj też: Czy zapinając pasy jak zwykle,  byś zaryzykowała obrócenie dziecka do góry nogami? >>>

Jakie kary za nieprzestrzeganie do przepisów?

Warto wiedzieć, że przewożenie dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika jest wykroczeniem. Policja będzie mogła ukarać także rodzica, za przewożenie dziecka w foteliku zamontowanym niezgodnie z instrukcją producenta. Pojawiły się również nowe zapisy na temat przewożenia dzieci w wieku do lat 3 w pojazdach nieposiadających pasów bezpieczeństwa oraz fotelika, a także innych urządzeń podtrzymujących. Za podróż z dzieckiem, które nie siedzi w foteliku lub za powyższe wykroczenia opiekunowi grozi mandat 150 zł oraz 6 punktów karnych.

Fotelik nie jest wymagany jedynie w przewożeniu taksówką, radiowozem oraz karetką pogotowia.

Warto pamiętać, że nie o mandat chodzi, ale o bezpieczeństwo naszego dziecka! Prawidłowo zapięty fotelik, może uratować życie dziecka!

Podstawa prawną zmian jest nowelizacja rozporządzenia z 18 lipca 2017 r. DzU z 27 lipca 2017 r., poz. 1436

db

Komentarze (22)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

karina
2017-09-08 13:19:29

Mam w rextonie i fotelik dla młodszego i podstawkę dla starszego syna i nie ma mowy, żeby ruszyć gdziekolwiek zanim będą bezpiecznie zapięci na swoich miejscach. Do sklepu mamy tylko kilka km, ale przezorny zawsze zabezpieczony.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ola
2017-08-20 11:31:01

A czy jest sprecyzowane fotelik czy podstawka?? Dziecko 130 cm chucherko?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-08-18 01:02:12

Taxi powinno mieć foteliki obowiązkowo. Już nie taz "taxi driver" wymusił mi pierwszeństwo tak, że hamowałam z piskiem. Tak samo jak i inni ludzie, ktorzy "sa starsi i mają pierwszeństwo" lub " nie znaja drogi, ale po co spojrzeć na znaki".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
tojad
2017-08-17 22:36:03

Pasy raz pomagają, kiedy indziej nie. Jak samochód wpadnie do wody, mogą się okazać śmiertelną pułapką. Wymóg korzystania z pasów i fotelików nie powinien być ustawowy. Jest naciągnięty przez lobbystów. Pojazd na drodze powinien dokładnie stosować się do przepisów ruchu. Co się dzieje wewnątrz, nie powinno być istotne, a już na pewno penalizowane. Bo jeśli tak, to dlaczego palenie za kierownicą nie jest zabronione? Wyciąganie peta, odpalanie, a potem wyjmowanie i wtyka ... nie do ryja powoduje, ze kierowca nie skupia się na jeździe i zajmuje czym innym. Lobby palaczy i koncernów tytoniowych za silne? Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-08-18 15:29:49

ciekawe co zdarza częściej : kolizje i wypadki w których pasy ratują życie, czy wpadnięcie auta do wody... poza tym większym problemem od odpięcia pasów jest otwarcie drzwi pod wodą, a dodatkowo ja mam w schowku (do którego jest dostęp ze wszystkich siedzeń w samochodzie) ostry nożyk, żeby przeciąć pasy w razie czego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-08-17 21:21:18

Bo te przepisy sa po to zeby firmy produkujace foteliki mialy zarobek a policja za co karac. Dlaczego w autobusach nie ma nawet pasow? I tam jest bezpiecznie? Temat rzeka Brzpieczenstwo przede wszystkim to rozsadni kierowcy. Jak ktos zapier...a 200 km na godz to i fotelik nie pomoze

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kris
2017-08-17 18:05:31

Taxi

A dlaczego taksówka jest zwolniona z przepisów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-08-17 12:12:15

Czy to pisał ktoś kto zna jezyk polski? Chyba nie do końca...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Tata
2017-08-17 11:48:32

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to dlaczego przywileje nie stosowania się do przepisów taksówkarze i policja ( karetka pogotowia - rozumiem ale tylko w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mama
2017-08-17 16:35:12

W niektórych korporacjach jest możliwość zamówienia taksówki z fotelikiem. Taksówkarze normalnie nie wożą, bo każdy musiałby mieć na stanie dwa lub trzy foteliki, dostosowane do wieku dziecka. To by zajęło cały bagażnik - a zdarza się, że taksówkarz wiezie komplet pasażerów i jeszcze bagaż. A w kwestii bezpieczeństwa - rodzic przewozi dziecko taksówką niestety na własne ryzyko, więc w miarę możliwości warto brać swój fotelik do taxi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
idiota
2017-08-19 22:08:45

trzeba pomyśleć... boli...

a jak mają dziecko od najeb...ych patoli zabrać to mają szukać fotelika??? pomyśl zanim napiszesz takie głupoty...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kierowca
2017-08-17 10:38:37

Dziecko można na przednim siedzeniu przodem do kierunku jazdy tylko pod warunkiem, że poduszka zostanie dezaktywowana. - czy autor nie miał na myśli "tyłem do kierunku jazdy"? Niemowlę wspina się tyłem do kierunku jazdy i dezaktywuje poduszkę. Starsze dzieci mogą jecha6 przodem przy włączonej poduszkę, tak jak osoby dorosłe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
:)
2017-08-17 12:58:49

Napewno nie mkal tego na mysli .. Dobrze napisal ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mamita
2017-08-17 19:02:13

Nieprawda, że starsze dzieci mogą być przewożone przodem, a poduszka powietrzna włączona. Doro

Nieprawda, że starsze dzieci mogą być przewożone przodem, a poduszka powietrzna włączona. Dorosłemu poduszka może zrobić krzywdę, a co dopiero dziecku. Jak jesteś taki mądry to na własną odpowiedzialność przewoź swoje dziecko na przednim siedzeniu z włączona poduszką. Gratuluję inteligencji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mamita
2017-08-17 19:03:40

Nieprawda, że starsze dzieci mogą być przewożone przodem, a poduszka powietrzna włączona. Doro

Nieprawda, że starsze dzieci mogą być przewożone na przednim siedzeniu, a poduszka powietrzna włączona. Dorosłemu poduszka może zrobić krzywdę, a co dopiero dziecku. Jak jesteś taki mądry to na własną odpowiedzialność przewoź swoje dziecko na przednim siedzeniu z włączona poduszką. Gratuluję inteligencji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kiso
2017-08-18 08:16:09

Też tak uważam. Post jest popaprany i niekompletny. Nie omawia podkładek no.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kiso
2017-08-18 08:17:43

Bzdura

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Re:
2017-08-18 12:36:17

Re

Ja trzymam się tej zasady że fotelik niemowlęcy montuje się zawsze tyłem do kierunku jazdy. A na przednim siedzeniu wyłącza się poduszkę. A w przypadku fotelika siedzącego należy dziecko przewozić przodem do kierunku jazdy i poduszka może być włączona.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Spec
2017-08-18 12:38:59

Poduszka ma być wyłączona tylko przy przełożeniu dzieci TYŁEM DO KIERUNKU JAZDY! A są instalowane w pojazdach ponieważ statystycznie częściej pomagały niż szkodziły. Tyle w temacie poduszek. Brakiem inteligencji wykazuje się ten kto nie mając pojęcia w takich tematach podejmuje dyskusję a do tego potrafi jeszcze komuś ubliżyć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Od
2017-08-18 12:44:07

Re

Chyba tobie uszkodziła mózg ta poduszka. Skoro poduszka robi krzywdę to po co ona jest? Żeby podnieść wyposażenie samochodu. A może pani Mamita nie jest nawet kierowcą? Albo jeździ samochodem z '90. A może jeździ tylko komunikacja miejską? Która przecież jest taka bezpieczna że nawet pasów nie ma... I gratuluję pani wypowiedzi. Życzę szczęścia z takim podejściem. I oby pani dziecko nie uderzyło głową o deskę rozdzielcza albo co gorsza nie wypadło przez przednią szybę. Po przecież poduszka to tylko wymysł producenta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mmm
2017-08-19 20:48:02

No właśnie to samo sobie pomyślałam. Co z podkładkami? Od jakiego wzrostu można fotelik zamienić na podkładke? I czy ona faktycznie też coś pomaga?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ga
2017-08-20 14:29:17

Podstawka podwyzsza dziecko aby pas nie przebiegal przez szyje i najnormalniej w swiecie dzieciaka nie udusil.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz