Jak przygotować dziecko na przyjście na świat nowego członka rodziny?

Pojawienie się nowego członka rodziny to ogromne przeżycie nie tylko dla rodziców, ale także dla dotychczasowego jedynaka. Zmienia się wszystko, jego świat zostanie wywrócony do góry nogami! Jak przygotować dziecko do roli starszego brata lub siostrzyczki?

Jak dziecko zareaguje na wieść o rodzeństwie?

Informacja o maleństwie, które lada dzień dołączy do Waszej rodziny, na pewno zaskoczy dziecko. Reakcje mogą być zupełnie różne, w zależności od wielu czynników: od wrażliwości malucha, od jego charakteru, a nawet od tego, czy jego koledzy z podwórka mają rodzeństwo.

Zdarza się także, że opiekunka do dziecka w Warszawie czy w innym dużym mieście równocześnie zajmuje się kilkoma maluchami z zupełnie innych rodzin - wtedy Twoja pociecha już może się czuć, jakby miała rodzeństwo, dzięki czemu łatwiej zniesie pojawienie się niemowlęcia.

Inaczej na takie rewelacje reagują też 2-latki, inaczej 8-latki, a jeszcze inaczej nastolatki – ale w każdym wieku jest to mieszanka emocji. Wybuchowy mix fascynacji, zaciekawienia, niepokoju, lęku. Najczęściej jeszcze przed pojawieniem się maluszka na świecie dzieci zaczynają odczuwać obawy. Boją się, że „nowe dziecko” będzie ważniejsze dla rodziców, że mamusia i tatuś już nie będą mieli dla nich czasu.

Wraz z pojawieniem się dzidziusia obawy te mogą zniknąć lub się nasilić. Dlatego też przed rodzicami staje bardzo ważne zadanie – przygotowanie dziecka na zostanie bratem lub siostrą. Jak to zrobić?

Jak przygotować dziecko na siostrzyczkę lub braciszka?

O tym, że dziecko już niebawem zostanie bratem lub siostrą, warto powiedzieć na tyle wcześnie, aby maluch zdążył oswoić się z tą myślą. Najlepiej jest to zrobić wtedy, kiedy brzuszek ciążowy zaczyna być widoczny. Jeśli mama jest aktywna zawodowo, warto poprosić o pomoc w wytłumaczeniu nowej sytuacji opiekunkę malucha. Nawet jeśli nie zatrudniasz takiej osoby, warto taką odnaleźć wśród znajomych i się poradzić - niania w Krakowie czy Katowicach na pewno ma większe doświadczenie w przygotowywaniu maluszków do roli starszego rodzeństwa.

Maluchowi należy tłumaczyć, że w brzuchu mamy rozwija się mały człowieczek, że niebawem dołączy do rodziny. Warto włączyć dziecko w przygotowania do porodu, w oczekiwanie na nowego braciszka lub siostrzyczkę – niech także poczuje tę radość co rodzice! Zachęcajcie malucha do dotykania brzucha mamy, nasłuchiwania i wyczuwania ruchów przyszłego rodzeństwa.

Pokażcie dziecku, że i ono kiedyś było w brzuchu mamy, że tak samo czekaliście na jego narodziny. W tym celu przydadzą się na pewno zdjęcia z czasów poprzedniej ciąży oraz z okresu niemowlęcego. Opowiadajcie maluchowi jak będą wyglądały pierwsze dni i tygodnie po porodzie. Zabierajcie dziecko na zakupy związane z wyprawką, niech pomaga w wyborze zabawek i akcesoriów. Po prostu zaraźcie go swoją radością!

A co po porodzie?

Gdy na świat przyjdzie już nowy członek rodziny, pozwólcie się rodzeństwu zaprzyjaźnić. Zazwyczaj dzieci przygotowane na pojawienie się maluszka reagują radością i wykazują troskę wobec niemowlęcia - czasem jednak dopiero teraz może zaatakować je zazdrość i inne negatywne emocje. Obserwujcie cały czas tę relację!

Małemu dziecku warto także dać własnego "bobaska", czyli lalkę-niemowlę. Kiedy Wy kąpiecie maluszka, kilkulatek może robić to samo. Podobnie w innych sytuacjach: spacery, posiłki i zabawy będą jeszcze ciekawsze! W miarę możliwości pozwalajcie też dziecku pomagać w opiece nad prawdziwym niemowlęciem. Może podawać pieluszki, prowadzić wózek, zabawiać maleństwo grzechotką. Niech poczuje, że jest starszym bratem lub siostrą!

---

Artykuł powstał we współpracy z www.niania.pl.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz