Jak skutecznie chronić skórę malucha przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym?

Wraz z latem nadeszły ciepłe, słoneczne dni. W okresie wakacyjnym dzieci chętnie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, co jest korzystne dla ich rozwoju i zdrowia, jednak pod warunkiem, że zapewnimy im skuteczną ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.

krem z filtrem dla dziecka

Dlaczego promieniowanie ultrafioletowe jest tak groźne dla dzieci?

Jeśli twoje dziecko w czasie wakacji spędza wiele godzin w nasłonecznionej przestrzeni, bo na przykład wyjeżdżacie do ciepłych krajów, koniecznie zapewnij mu odpowiednią ochronę. Każde oparzenie słoneczne i towarzyszący mu na skórze rumień oznaczają nie tylko tymczasowy dyskomfort, lecz także zwiększenie ryzyka znacznie poważniejszych dolegliwości w późniejszym wieku. Dermatolodzy i onkolodzy są zgodni – każda minuta nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV przybliża organizm do wystąpienia udaru cieplnego, reakcji alergicznych, mutacji genów, przyspieszonego starzenia się skóry, a przede wszystkim czerniaka i innych zmian nowotworowych. Niemowlęta i młodsze dzieci o słabiej rozwiniętym naskórku znajdują się w grupie najwyższego ryzyka!

Preparaty z filtrem UV

W przypadku dzieci opalanie się bez stosownego zabezpieczenia skóry jest w zasadzie zabronione. Jeśli w słoneczny, letni dzień zabierasz swoją pociechę na spacer, plażę lub pozwalasz maluchowi na swobodną zabawę w ogrodzie, koniecznie posmaruj jego skórę kremem z filtrem UV. Rekomendowana wartość wskaźnika SPF wynosi minimum 30. W przypadku dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne preparat należy nałożyć ponownie po około 2–3 godzinach, a także po ewentualnej kąpieli lub wysiłku wzmagającym potliwość. Preparatem powinniśmy zabezpieczyć każdy odkryty fragment skóry.

Gdy planujesz dzień, weź pod uwagę intensywność promieniowania

Latem bardziej szkodliwe dla skóry promieniowanie UVB dociera do powierzchni Ziemi w największej ilości pomiędzy godziną 11 a 16. Jeśli planujesz dzień swojemu maluchowi, pamiętaj, by w tym czasie przebywał w zacienionych miejscach. Podczas wakacji warto w takich chwilach skupić się na atrakcjach, którymi można cieszyć się pod dachem. Jeśli maluch bawi się na podwórku, zapewnij mu ochronę w postaci parasola lub innego źródła cienia.

Niezbędniki letniej garderoby

Nakrycie chroniące główkę malucha przed przegrzaniem to obowiązkowy punkt letniej garderoby twojego brzdąca. Warto zadbać o takie, które przy okazji ochroni twarz przed promieniowaniem UV. Chłopcom z pewnością przypadnie do gustu czapeczka z daszkiem, a dziewczynki poczują się jak młode damy w gustownym kapelusiku z dość szerokim rondem. Ponadto chroniona przed promieniami słońca powinna być również dziecięca szyja, która bardzo szybko ulega oparzeniom. Cienki T-shirt w letnie dni nie zawsze stanowi idealny wybór. Promieniowanie ultrafioletowe w dużym stopniu przenika przez tkaniny takie jak bawełna. Dlatego w słoneczny dzień często lepiej postawić na długi rękaw oraz grubszy materiał, ale jednocześnie luźny, przewiewny krój. Nic nie stoi na przeszkodzie, by twoja pociecha latem nosiła okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV. W ten sposób poczuje się nieco doroślej, a jednocześnie zyska ochronę przed chorobami narządu wzroku.

 
Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

myslecinaczej
2017-08-17 16:43:26

Artykulik na zamowienie form farmaceutycznych! Slonce to zdrowie to nie znaczy , ze mamy sie oparzyc ale znaczy to, ze mamay jak najwiecej przebywac na sloncu, w naszym klimacie wyraznym problemem jest niedobor witaminy D a ta moze sie wytwarac wlasnie podczas duzego naslonecznienia. Preparaty do opalania sa silnie rakotworcze i to jest zbrodnia, ktora jest ukrywana przed spoleczenstwem. Zanim mnie oplujecie poszukajcie w necie. Polecam np. portal Roberta Brzozy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
jaro
2017-08-19 00:39:13

dlaczego masz byc opluwany skoro masz racje.... na raku skory fajnie mozna zarobic dlatego wymyslono kremy aby go wywolaly... od pradziejow czlowiek ganial goly i wesoly na sloneczku i byl zdrowy a tu nagle madrale wymyslili ze to strasznie niebezpieczne.... najgorsze ze wiekszosc mlodych wykszalconych z duzych miast ten idiotyzm lyka....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Waldim
2017-08-11 14:05:11

Do wytwarzania witaminy D potrzebna jest pewna minimalna dawka promieniowania UVB, dlatego przebywanie na słońcu jest wskazane w celu zapobiegania objawom niedoboru tej witaminy i rozwoju krzywicy. Czy blokowanie dostępu promieniowania UVB jest rekompensowane dawkowaniem witaminy D w zaleceniach pediatrów?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz