Jak świadomie wybrać przedszkole dla dziecka?

Decyzja rodziców ma wpływ na dalszy rozwój i zdrowie malucha.

przedszkolak

Jakimi wyznacznikami powinni kierować się rodzice przy wyborze placówki dla dziecka? Czy kluczowa jest oferta zajęć, odległość od domu, czy sposób żywienia najmłodszych? W przedszkolu maluch spędza większość swojego czasu – buduje pierwsze relacje z rówieśnikami, nabywa nowe umiejętności, a także buduje nawyki żywieniowe, które przetrwają przez resztę życia. Od wyboru rodziców będzie zależał rozwój dziecka – eksperci programu "Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy" podpowiadają, w jaki sposób dokonać go świadomie. 

"Rodzice chcą zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do rozwoju. Szukają zwykle przedszkola, które ma ciekawą ofertę programową, dobre wyposażenie, ładny teren. Przedszkole marzeń to takie, które znajduje się blisko domu, ma elastyczne godziny pracy, oferuje dzieciom ciekawe zajęcia oraz wspieranie ich zainteresowań. Rodzice zakładają, że wszystkie podstawowe potrzeby dzieci będą zaspokojone w placówce. Nieczęsto sprawdzają, na jakim poziomie przedszkole zapewnia poczucie bezpieczeństwa, intymności, godności osobistej, wolności wyboru, jaki ma system wychowawczy (m.in. jak uczy porządku i dyscypliny), jak kształtuje relacje z rodzicami. Każda rodzina, a więc też każde dziecko ma nieco inne potrzeby, ale te podstawowe wydają się uniwersalne. Jeśli baza – fundament jest niejasny lub nieokreślony, jeśli w podstawowych wartościach panuje chaos, to nie będzie mowy o budowaniu stabilnej przyszłości dla dziecka. Wcale nie zawsze przedszkole, które oferuje mnóstwo zajęć i atrakcji, będzie najlepsze dla naszego dziecka– tłumaczy Monika Rościszewska-Woźniak, psycholog kliniczny dziecka, Prezes Zarządu Instytutu Komeńskiego.

 
Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Asia
2017-03-06 20:46:57

Dla mnie ważna jest lokalizacja i opinie. Popytałam wśród znajomych mam i to znacznie ułatwiło wybór. Przedszkole jest publiczne, ale regularnie organizuje jakieś ciekawe warsztaty modrasova, ostatnio na przykład czekoladowe. Dzieci uczyły się, jak robić własnoręcznie smakołyki. Synek był przeszczęśliwy i oznajmił, że chce zostać cukiernikiem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz